Dzisiaj o tym, że wciąż jest tu cmentarz żydowski przypomina brama wiodąca do domu przedpogrzebowego i tablica pamiątkowa w kształcie macewy.
Miejscowi Żydzi znajdowali na słupskim kirkucie miejsce spoczynku przez blisko 125 lat.
Jak podają źródła pierwszą pochowaną tu osobą w sierpniu 1815 r. była Hinde Abraham, która zmarła w wieku 71 lat. Kilka lat później spoczął tu także przewodniczący gminy żydowskiej w Słupsku, Joseph Liepmann.
Po wybuchu II wojny światowej znaczna część słupskich Żydów wyemigrowała, szukając ratunku przez nazistami.
W maju 1941 r. słupska gmina została zmuszona do sprzedaży cmentarza. Dokument, sprzedaży podpisał ostatni przewodniczący gminy żydowskiej, kupiec Emil Israel Gottschalk.
Dwa lata później miasto wydało zgodę na zagospodarowanie domu przedpogrzebowego na mieszkania dla robotników zagranicznych.
Po wojnie część, zniszczonego przez Niemców dawnego kirkutu została włączona w obręb sąsiedniego cmentarza komunalnego.
Niewiele śladów pozostało po cmentarzu. Jedynie tabliczka z nazwiskiem ostatniego słupskiego rabina Maxa Josepha, który od kilku lat patronuje ulicy, stara, żeliwna brama wjazdowa z motywem gwiazdy Dawida i dom przedpogrzebowy.
Wybudowany został w latach 1907-1908 wg projektu E. Rösera, w stylu nawiązującym do secesji. Na parterze znajdowało się pomieszczenie zwane „Tahara”, gdzie obmywano i umieszczano w trumnach zwłoki, a także przechowywano karawan, natomiast w pomieszczeniu na górze odbywały się uroczystości pogrzebowe.
W latach 80. ubiegłego wieku w dawnym żydowskim domu przedpogrzebowym umieszczono siedzibę filii Gdańskiej Pracowni Konserwacji Zabytków. Teraz znalazło tu miejsce działające od niedawna w Słupsku Stowarzyszenie „Dom na rozstaju kultur i religii”.
Zgromadzono tutaj także resztki odnalezionych na nekropolii macew dawnych żydowskich mieszkańców miasta.
Któż by się nie bał, o Panie, i nie uczcił Twojego imienia? (Ap 15,4)
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.