Dzisiaj czytelne są jedynie granice cmentarza, układ kwater i przedzielających je ścieżek. Nie zachował się nienaruszony ani jeden nagrobek dawnych, ewangelickich mieszkańców Jastrowia.
Cmentarz był pięknie zagospodarowany. Stały tu dwie kaplice i zbiorniki na wodę na kształt fontann. Osie nekropolii wyznaczały rzędy wyniosłych lip wzdłuż cmentarnych alejek.
Układ przestrzenny, drzewostan oraz sieć dróg i alejek objęte są opieką konserwatorską i pozostaną niezmienione, a jedynie zrekonstruowane podczas prowadzonych właśnie na cmentarzu prac.
Na razie widok jest dość przygnębiający. Prace, które tu się odbywają w związku z powiększeniem jastrowskiego cmentarza komunalnego i uporządkowaniem tej przedwojennej nekropolii, pogłębiają wrażenie totalnej ruiny i zapomnienia.
Używany był jeszcze do 1947 r., choć odbywały się tu jeszcze sporadyczne pochówki późniejsze, np. w 1955 r. Karola Lieske. W 1971 r. nekropolie ewangelicką oficjalnie zamknięto, a cztery lata później rozpoczęto starania o włączenie terenu do cmentarza komunalnego.
Wszystkie nagrobki zostały zniszczone lub rozkradzione już dawno. Groby są dziś bezimienne. Nie zachowały się żadne dające się odczytać inskrypcje.
Jedynie miejsce pochówku znanego i bogatego rodu Radke zostało, już po wojnie, upamiętnione okolicznościowym wielkim kamieniem z napisem w języku niemieckim i polskim.
Cmentarz komunalny już przed laty pochłonął część ewangelicką. Teraz od niezagospodarowanego terenu oddziela go jedynie płot, ale wkrótce zostanie przygotowane tu miejsce dla kurczącej się nekropolii.
Betonowe obramowania grobów zostaną zmielone i wykorzystane do zrobienia ścieżek. Nagrobki, które najlepiej się zachowały stworzą lapidarium, przypominające o dawnych mieszkańcach miasta, pochowanych na tym cmentarzu.
Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Łk 20,38
Rozważa s. Joanna NowińskaEwangelia z komentarzem
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.