W Koszalinie rusza kolejna edycja grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka. Warsztaty noszą nazwę „Nasze spotkania”. Można się już na nie zapisywać.
Szacuje się, że w Polsce dochodzi do 35 tys. poronień rocznie. To oznacza, że przynajmniej 70 tys. rodziców musi się zmierzyć ze stratą dziecka. Niestety, w świadomości poronienie i śmierć dziecka wciąż jest tematem tabu. Jak się okazuje, ten rodzaj żałoby jest najtrudniejszy do przejścia. - Najtrudniejsza jest zawsze śmierć dziecka. O ile każdą żałobę można przejść, to jeśli rodzic traci dziecko, to ta żałoba trwa do końca życia - mówi Kamila Siudowska, psycholog.
Dlatego w ramach kampanii „Nasze na zawsze” organizowane są warsztaty, które mają pomóc rodzicom poradzić sobie ze stratą i dobrze przeżyć żałobę.
Program obejmuje 6 spotkań zamkniętych, podczas których będzie można dotknąć bólu po stracie dziecka, nauczyć sobie z nim radzić, a także dowiedzieć się, jak pomagać rodzicom po stracie. - Najczęściej problem dotyczy matek, ale też ojców, dziadków, rodzeństwa. Może to dotyczyć niedawnej straty albo takiej, która jest noszona w sercu od wielu lat. Ta grupa nie ma charakteru terapeutycznego, ale spotkaniowy. Ma dać szansę uczestnikom na spotkanie się z samym sobą, ale też ze sobą nawzajem - tłumaczy o. Piotr Włodyga OSB, który prowadzi warsztaty.
Są one oparte na 4 zagadnieniach: „Spotkanie ze sobą”, „Ja i ty”, „Radzę sobie w trudnych sytuacjach” oraz „Potrafię ci pomóc”.
Karolina Wogórka, mama po stracie, przyznaje, że dzięki warsztatom, nauczyła się normalnie funkcjonować. - Warsztaty uczą jak wyjść z domu po stracie dziecka, jak rozmawiać z ludźmi, którzy, spotykając Cię na ulicy, zadają pytanie "co się urodziło?”. Uczą też funkcjonowania na co dzień - mówi.
Jest to też okazja do spotkań z ludźmi, których dotknęła podobna tragedia. - Spotkałam tam ludzi całkiem sobie obcych, z którymi po kilku godzinach już się rozumiałam, bo nie musiałam im nic tłumaczyć. To jest piękne, bo potem pojawia się więź. Ja mam kontakt z mamami do dziś i ciepło warsztaty wspominam - dodaje.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 5 grudnia w Katolickiej Poradni Rodzinnej przy ul. Andersa 24 (parter) w Koszalinie. Rozpocznie się o godz. 18.30 i potrwa do 21.00. Wszyscy, którzy chcieliby wziąć udział w spotkaniach, mogą wysłać zgłoszenie na adres: karolinainterwencja@o2.pl, bądź pod nr tel. 604 414 640. Udział w warsztatach jest bezpłatny.