Wokół kościoła w Suchej Koszalińskiej nie pozostało już wiele śladów po dawnym cmentarzu. Jest jednak grób, o który mieszkańcy szczególnie dbają. I Maryja, trzymająca w rękach zmarłego Syna.
Cmentarz sięga czasów przedreformacyjnych, o czym świadczą krypty grobowe pod kościołem. Jest ulokowany wokół kościoła, na piaskowej górce, w centrum wsi. Jest tam kilka nagrobków, z których tylko jeden lub dwa są czytelne.
Co ciekawe, jest też grób z czasów wojennych z 1942 r. Leży tu Polak, który umarł podczas niewoli. Dziś grobem tym opiekują się mieszkańcy Suchej Koszalińskiej.
Oprócz kilku płyt nagrobnych koło kościoła jest też kamienna droga krzyżowa i grota Matki Bożej Bolesnej poświęcona w lipcu br. - Chcemy, by ta grota pomogła ożywić modlitwę różańcową w parafii - mówi ks. Henryk Romanik, proboszcz parafii w Osiekach, której filią jest Sucha Koszalińska.
- Chcemy modlić się przy grotach w Osiekach i Suchej Koszalińskiej każdego 13 dnia miesiąca od maja do października, zapraszając też wczasowiczów latem. Inicjatywa jest po to, by te miejsca wokół kościołów uczynić miejscem modlitwy i pamięci o zmarłych, po których grobach tu chodzimy - wyjaśnia proboszcz.
Aktualnie parafianie z osieckiej parafii chowani są na cmentarzu komunalnym, który powstał w czasach powojennych.
Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Łk 20,38
Rozważa s. Joanna NowińskaEwangelia z komentarzem
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.