Już około 1610 r. w Jastrowiu zaczęli osiedlać się Żydzi, wygnani z Brandenburgii. Do dzisiaj można jeszcze zobaczyć tu ślady obecności społeczności żydowskiej - na położonym na wzgórzu cmentarzu przy ul. Kilińszczaków.
Cmentarz żydowski został założony prawdopodobnie w 1728 r.
Do dziś na powierzchni 0,7 ha zachowały się nieliczne nagrobki, głównie z piaskowca. Wciąż czytelne są dwujęzyczne: niemieckie i hebrajskie inskrypcje.
Pozostał również fragment bramy z cegieł, z którego ktoś już dawno temu wydłubał ozdabiające ją gwiazdy Dawida.
Dwa lata temu za sprawą miejscowego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Horyzont”, przeprowadzono inwentaryzację przyrodniczą, razem z jastrowskim Zespołem Szkół Technicznych uprzątnięto śmieci i wykarczowano krzaki, a bramę zaopatrzono w tablice informacyjną w czterech językach.
Prace sfinansowano ze środków uzyskanych ze Starostwa Powiatowego oraz środków własnych. Dużej pomocy przy realizacji prac udzielił Zespół Szkół Technicznych. Projekt dotyczący cmentarza uzyskał nagrodę w konkursie Samorządu Województwa Wielkopolskiego „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich”.
W połowie XIX w. w Jastrowiu mieszkało ponad pół tysiąca Żydów. Z tego czasu pochodzi też najstarsza zachowana macewa Mosesa Jacoby, pochowanego w 1859 r.
Za opiekę nad jastrowskim kirkutem „Horyzont” otrzymał w zeszłym roku odznaczenie „Chroniąc pamięć” przyznawaną przez m.in. Ambasadę Izraela w Polsce i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bóg jest światłością, a nie ma w Nim żadnej ciemności. (1 J 1,5)
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.