Nowy numer 3/2019 Archiwum

Dla świeckich, którzy chcą czegoś więcej

W niedzielę 24 listopada zakończył się pierwszy w tym roku duszpasterskim zjazd w ramach Studium Formacyjnego dla Świeckich.

To już kolejna edycja specjalnego cyklu spotkań, w ramach których wierni świeccy z terenu naszej diecezji przygotowują się do pełnienia różnych posług w Kościele.

Są wśród nich kandydaci na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., przygotowujący się do posługi lektoratu, do funkcji lektora, czyli czytającego Słowo Boże podczas liturgii oraz przyszli lub już działający animatorzy katechezy parafialnej.

Kandydaci do posług biorą udział w wykładach z różnych dziedzin teologii oraz z komunikacji. Przygotowanie obejmuje kilka weekendowych zjazdów w ciągu roku. Formacja do posługi lektoratu trwa trzy lata.

Posługę lektoratu należy odróżnić od funkcji lektora, którą spełnia ministrant lub inna przygotowana osoba świecka, czytając czytania podczas Mszy św. Mylące może być użycie w jednym i drugim przypadku słowa "lektor". Lektorat, jako posługa, wiąże się z możliwością znacznie szerszej działalności w Kościele. Lektorami biskup ustanawia zazwyczaj kleryków na III roku formacji seminaryjnej, ale także mężczyzn żyjących w świecie, których dotyczy właśnie przygotowanie w ramach Studium Formacyjnego.

Lektor (ustanowiony przez biskupa) również czyta słowo Boże, ale wykonuje też wiele innych funkcji. Może w imieniu Kościoła m.in. przewodniczyć nabożeństwom (takim jak np. Różaniec, Gorzkie żale, majowe, czerwcowe itp.), błogosławić pokarmy w Wielką Sobotę (w Polsce, jeżeli czyni to lektor, to tylko kleryk). Lektor może też przygotowywać wiernych do przyjęcia sakramentów.

W tym roku w Studium dla Świeckich bierze udział 85 osób w różnym wieku. Zjazdy odbywają się w Centrum Edukacyjno - Formacyjnym w Koszalinie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy