W niedzielę 24 listopada zakończył się pierwszy w tym roku duszpasterskim zjazd w ramach Studium Formacyjnego dla Świeckich.
To już kolejna edycja specjalnego cyklu spotkań, w ramach których wierni świeccy z terenu naszej diecezji przygotowują się do pełnienia różnych posług w Kościele.
Są wśród nich kandydaci na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., przygotowujący się do posługi lektoratu, do funkcji lektora, czyli czytającego Słowo Boże podczas liturgii oraz przyszli lub już działający animatorzy katechezy parafialnej.
Kandydaci do posług biorą udział w wykładach z różnych dziedzin teologii oraz z komunikacji. Przygotowanie obejmuje kilka weekendowych zjazdów w ciągu roku. Formacja do posługi lektoratu trwa trzy lata.
Posługę lektoratu należy odróżnić od funkcji lektora, którą spełnia ministrant lub inna przygotowana osoba świecka, czytając czytania podczas Mszy św. Mylące może być użycie w jednym i drugim przypadku słowa "lektor". Lektorat, jako posługa, wiąże się z możliwością znacznie szerszej działalności w Kościele. Lektorami biskup ustanawia zazwyczaj kleryków na III roku formacji seminaryjnej, ale także mężczyzn żyjących w świecie, których dotyczy właśnie przygotowanie w ramach Studium Formacyjnego.
Lektor (ustanowiony przez biskupa) również czyta słowo Boże, ale wykonuje też wiele innych funkcji. Może w imieniu Kościoła m.in. przewodniczyć nabożeństwom (takim jak np. Różaniec, Gorzkie żale, majowe, czerwcowe itp.), błogosławić pokarmy w Wielką Sobotę (w Polsce, jeżeli czyni to lektor, to tylko kleryk). Lektor może też przygotowywać wiernych do przyjęcia sakramentów.
W tym roku w Studium dla Świeckich bierze udział 85 osób w różnym wieku. Zjazdy odbywają się w Centrum Edukacyjno - Formacyjnym w Koszalinie.