Koszalińsko-Kołobrzeski

Żeby lepiej dobrze radzić

W koszalińskim CEF doradcy życia rodzinnego poznawali nowe metody planowania rodziny.

Na noworoczne spotkanie przyjechali do Koszalina głównie doradcy dekanalni z terenu diecezji. W sumie w weekendowej sesji wzięło udział ponad 40 osób.

- Poprzedni duszpasterze rodzin wypracowali taką formułę, żeby także takie spotkanie jak to, czyli "opłatkowe", było jednak połączone z jakimiś warsztatami. To dobrze, bo w naszej posłudze musimy się ciągle stawać jeszcze bardziej profesjonalni - przyznaje ks. Łukasz Gąsiorowski, od niedawna diecezjalny duszpasterz rodzin.

Dlatego podczas styczniowego spotkania, oprócz wspólnej modlitwy, czy Eucharystii, doradcy uczestniczyli w prezentacji tzw. komputerów cyklu typu Lady-Comp i Baby-Comp.

Obecnie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pracuje niespełna 250 doradców życia rodzinnego. Jak tłumaczy Barbara Kwiatosz-Kalinowska z referatu duszpasterstwa rodzin przy Kurii Biskupiej, doradcą może zostać osoba pełnoletnia, która ma przynajmniej wykształcenie średnie i ukończy specjalne szkolenie.

- Trzeba wziąć pod uwagę, że nie są to rzeczy proste. Jest wiele zagadnień z zakresu wiedzy medycznej, które trzeba opanować. Poza tym doradca musi też mieć zdolności komunikacyjne - podkreśla p. Barbara.

Szkolenie jest dwustopniowe. Pierwszy stopień, niezbędny do uzyskania misji kanonicznej, czyli do prowadzenia katechez czy pogadanek na temat naturalnego planowania rodziny, trwa osiem miesięcy, podczas których odbywa się 16 sesji wykładowych. Spotkania prowadzą m.in. specjaliści z dziedziny medycyny, psychologii, prawa czy komunikacji.

Drugi stopień to trzymiesięczne uzupełnienie, które kończy się dyplomem nauczyciela NPR, czyli Naturalnego Planowania Rodziny, firmowanym przez Instytut Matki i Dziecka. Warunkiem przystąpienia do drugiego stopnia jest wysoki wynik na egzaminie stopnia pierwszego.

W czasie posługi w diecezji, doradcy mają też obowiązek uczestniczenia w rekolekcjach czy warsztatach organizowanych przez referat duszpasterstwa rodzin.

Z 250 doradców pracujących w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ok. 30 proc. to nauczyciele NPR drugiego stopnia.

Duszpasterstwo rodzin zaprasza na nową stronę internetową.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..