Dzisiaj mija 10 rocznica śmierci Czesława Niemena - ikony polskiej sceny muzycznej. W Białogardzie przypomina o artyście czarno-biały mural.
Dlaczego właśnie w tym mieście?
Czesław Niemen bywał wprawdzie w Białogardzie dość rzadko, ale mieszkała tutaj jego rodzina.
- Owszem, bywał czasem widziany na ulicach, ale historie o tym, że ktoś chodził z nim do jednej szkoły w Białogardzie można włożyć między bajki - przyznaje Paweł Wiśniewski, dyrektor białogardzkiego Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, które sąsiaduje z muralem.
To właśnie na zlecenie CKiSE powstało w 2010 r. graffiti przedstawiającym Czesława Niemena. Zostało wykonane na ścianie kamienicy, w której do 1986 r. mieszkała mama artysty.
- Młody białogardzki artysta, Samuel Królak zaproponował, że jest w stanie wykonać takie dzieło, Centrum pozyskało zgodę zarządcy kamienicy, za co serdecznie dziękuję i udało się zebrać pieniądze, pomogły też firmy - wyjaśnia Paweł Wiśniewski. - To piękny wyróżnik, przy którym nagminnie fotografują się odwiedzający nasze miasto – dodaje.
Z muralu dumni są także sami białogardzianie. - Mijam go codziennie w drodze do pracy i z pracy. Zwykle się nad tym nie zastanawiam, ale to całkiem przyjemne, że możemy poszczycić się związkami z artystą takiej klasy, no i mamy jego wizerunek, którego inne miasta mogą nam zazdrościć - przyznaje ze śmiechem pani Beata, mieszkanka miasta.
- O tym, ze Czesław Niemen cieszy się szacunkiem w Białogardzie może świadczyć chociażby to, że - choć praca wykonana została kilka lat temu - nadal jest w nienaruszonym stanie. Ludzie to szanują. Cieszę się tym bardziej, bo wątpliwości takie zgłaszała siostra pana Czesława Niemena, obawiając się, czy ta ściana nie stanie się miejscem, na którym ktoś będzie się wyżywać w sposób mało artystyczny i mało kulturalny. Tak się nie stało, co tylko potwierdza, że takie miejsce jest białogardzianom potrzebne - dodaje Paweł Wiśniewski.
Warto przypomnieć, że o Niemenie pamięta również Słupsk. Od 8 lat odbywa się tu Festiwal Młodych Talentów „Niemen Non Stop” - „pierwszy i jedyny w kraju festiwal poświęcony pamięci, legendzie i fenomenowi polskiego artysty wszech czasów” - jak reklamują jesienny festiwal jego organizatorzy.
Czesław Niemen urodził się w 1939 r. w Nowogródku. W 1958 r. jego rodzina została przesiedlona. Do Białogardu trafiły jego matka i siostra Jadwiga.
Był piosenkarzem, kompozytorem, autorem tekstów, multiinstrumentalistą. „Dziwny jest ten świat”, „Pod Papugami”, „Sen o Warszawie” i dziesiątek innych piosenek jest niekwestiowanymi szlagierami mimo mijających lat. Jego muzyka zachwyciła nawet samą Marlenę Dietrich. Podczas pobytu w Polsce w 1964 r. piosenka „Czy mnie jeszcze pamiętasz” tak bardzo spodobała się artystce, że kupiła prawa do melodii i napisała do niej własny, niezwykle osobisty tekst.
Artysta przez wiele lat zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł 17 stycznia 2004 r..