Koszalińsko-Kołobrzeski

Człowieku, zdecyduj się!

Koszalińskie Duszpasterstwo Akademickie zaproponowało studentom kilkugodzinne warsztaty o podejmowaniu decyzji.

Z propozycji skorzystało ok. 50 osób, które wzięły udział w sześciogodzinnej sesji przeprowadzonej w budynku koszalińskiego Katolika przez dwóch jezuitów z Gdyni: Jakuba Niedzielskiego i Rafała Wardowskiego

Warsztaty "Pora wyboru" są częścią jezuickiej Szkoły Kontaktu z Bogiem. Nie mają charakteru popularnego dziś coachingu, lecz są formą udostępniania, popularyzowania i przełożenia na życie codzienne duchowości ignacjańskiej.

Podstawowym narzędziem warsztatów są "Ćwiczenia duchowe" św. Ignacego. Warsztaty nie są jednak stricte rekolekcjami, ale swego rodzaju praktycznymi ćwiczeniami opartymi na duchowości chrześcijańskiej.

- Chodzi tu o różnego rodzaju decyzje: od powołania poprzez wybór kierunku studiów czy pracy, po zwykłe codzienne sprawy. Wielu młodych ludzi ma z tym problemy - zauważa Jakub Niedzielski SJ, jeden z prowadzących. Jak tłumaczy: - Żeby podejmować dobre decyzje, trzeba po pierwsze znać siebie, swoje możliwości, a po drugie - uwolnić się od nieuporządkowanych przywiązań czy pragnień, które nas ograniczają, i po trzecie -  uważnie słuchać Pana Boga.

- Niepewność siebie wynika z różnych zranień, czy z kłamstw, jakie słyszymy na swój temat. Z jednej strony ktoś słyszy, że się do niczego nie nadaje, że sobie nie poradzi i całe życie próbuje udowodnić, że jest inaczej. Z drugiej strony ktoś przebywa w świecie wyidealizowanym i próbuje robić rzeczy, które nie są dla niego i których nie jest w stanie dobrze robić - dodaje jezuita.

Człowieku, zdecyduj się!   Rafał Wardowski SJ prowadzi jedną z konferencji podczas warsztatów ks. Wojciech Parfianowicz /GN - Nieumiejętność podejmowania decyzji wynika też z pewnego rozmazania świata wartości i zaniku autorytetów. Prawda została zsubiektywizowana i zrelatywizowana, czyli liczy się tylko to, co ja wiem i moje zdanie, natomiast forma kontaktu z drugim człowiekiem typu mistrz-uczeń praktycznie nie istnieje. To bardzo wpływa na umiejętność codziennego funkcjonowania, także na podejmowanie życiowych decyzji. Młody człowiek ma problemy z rozeznaniem właściwej drogi - tłumaczy ks. Tomasz Roda, koszaliński duszpasterz akademicki, organizator warsztatów.

Dlatego tematy poruszane podczas warsztatów dotyczyły właśnie umiejętności poznawania siebie, odkrywania swoich rzeczywistych możliwości, talentów, właściwego odczytywania swoich pragnień. Wiele miejsca prowadzący poświęcili też na właściwe zdefiniowanie pojęcia wolności oraz na praktyczne wskazówki, jak odczytywać wolę Bożą, która objawia się w poruszeniach serca.

- Bardzo ciekawe zajęcia - przyznaje Karol, student politechniki. - Nie wiedziałam, czego tak do końca się spodziewać, ale jestem pozytywnie zaskoczona - dodaje jego koleżanka Wiola. - Nauczyłam się definiować pewne pojęcia, które są bardzo ważne. Na przykład podstawową sprawą jest to, że Pan Bóg jest celem, a nie środkiem. A w modlitwie np. o podjęcie właściwej decyzji czasami traktujemy Go właśnie odwrotnie - zauważa studentka.

Zajęcia w ramach warsztatów "Pora wyboru" podzielone są na pięć części. Trzy pierwsze to konferencje i ćwiczenia. Czwarta to pytania i odpowiedzi. Wszystko kończy się natomiast spotkaniem z Bogiem na kilkudziesięciominutowej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Więcej o samych warsztatach można przeczytać tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..