Nowy numer 38/2023 Archiwum

O Unii Europejskiej wiedzą najwięcej

W Słupsku zakończył się finał ogólnopolskiej olimpiady "Gwiezdny Krąg". Stawką był staż w Brukseli.

Dziesiątka licealistów z całej Polski zjechała na Pomorze, by wykazać się swoją wiedzą na temat Unii Europejskiej. Uczniowie z Poznania, Częstochowy, Opola czy Kielc to „najlepsi z najlepszych”, zwycięzcy etapów okręgowych, do których zgłosiło się ponad pół tysiąca osób. - To absolutny rekord dotychczasowych zmagań. Baliśmy się, że nasza platforma e-learningowa nie wytrzyma takiego ruchu - śmieje się Rafał Kuligowski z Gabinetu Prezydenta Słupska, jeden z organizatorów wydarzenia.

- Bardzo mocno przygotowywałem się do tego konkursu, bo jest o co walczyć. To jest to, co lubię - mówi Andrzej Szulc z Kielc. Jego koleżanki ze Słupska także nie ukrywały satysfakcji z udziału w zmaganiach. Tym bardziej, że nie wystarczyło przeczytać kilka książek, aby dojść tak daleko. - Musiałyśmy przeanalizować przesłane nam drogą mailową odpowiedzi od europosłów. Trzeba też było poszukać sporo specjalistycznych broszur - mówią uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku.

Uczestnicy olimpiady musieli przebrnąć przez tematykę tegorocznych wyborów do Europarlamentu. Musieli znać historię wszystkich rozszerzeń i orientować się w sprawach ekonomicznych.

Słupski finał składał się z trzech części. - Były test pisemny, rozmowa z komisją i debata. Zwłaszcza w tej ostatniej uczestnicy udowodnili, że orientują się w tematyce, a nie tylko wykuli coś na pamięć - mówi Rafał Kuligowski.

Najlepiej ze wszystkimi zadaniami poradziła sobie Julia Chalecka, uczennica słupskiego ogólniaka. To ona pokonała wszystkich rywali, dzięki czemu zapewniła sobie staż w Brukseli. Po wręczeniu nagród nie ukrywała swojej radości. - To nie będzie zwykła wycieczka z oprowadzeniem po instytucjach. Ten staż pozwoli mi zobaczyć, jak pracują ludzie odpowiedzialni za naszą wspólną Europę -  komentowała Julia.

Licealistka nagrodę otrzymała od unijnego komisarza Janusza Lewandowskiego i europosła Jarosława Wałęsy. Ten drugi bardzo cieszył się, że po raz kolejny mógł śledzić poczynania młodzieży podczas olimpiady. - Znowu pokazujecie, jak wiele możecie wnieść do Unii Europejskiej. Wasza wiedza, wasza ciekawość to jest coś, czego nam tak bardzo potrzeba. To przecież wy będziecie decydowali, jak Unia będzie wyglądała w przyszłości - mówił europoseł Wałęsa.

W finale „Gwiezdnego Kręgu” wystartowała również Adriana Picz z II LO w Słupsku. Nagrody nie zdobyła, jednak zwyciężyła w konkursie „Przystanek Bruksela”, który w piątek odbył się we wszystkich powiatach województwa pomorskiego. Razem z dwudziestką swoich rówieśników weźmie udział w kwietniowej wizycie studyjnej w Parlamencie Europejskim. Towarzyszyć im będzie europoseł Jan Kozłowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast