Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie

Był ordynariuszem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w latach 1992-1996.

Bp Domin zmarł w warszawskim Centrum Onkologii po długiej i wyczerpującej chorobie nowotworowej. W świadomości wielu pozostał w pamięci jako "biskup miłosierdzia". Stało się tak nie tylko dlatego, że przejawiał szczególny kult Bożego Miłosierdzia i św. s. Faustyny Kowalskiej. To z jego inicjatywy w diecezji do dzisiaj funkcjonuje wiele dzieł pomocy drugiemu człowiekowi. Trzeba tu wymienić choćby Ośrodek Aniołów Stróżów w Kołobrzegu, Bursę dla Młodzieży w Szczecinku czy Centrum Caritas w Koszalinie. To z inicjatywy bp. Domina w każdym kościele w diecezji znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego.

Bp Czesław powołał także Rodzinę Przyjaciół Seminarium Koszalińskiego, która stanowi zaplecze modlitewne dla duszpasterstwa powołań. Wspólnota liczy obecnie ok. 5 tys. członków. Jego inicjatywą było również przekształcenie gazety diecezjalnej w dodatek "Gościa Niedzielnego".

Bp Domin wprowadził w Kościele koszalińsko-kołobrzeskim kultywowany do dzisiaj w wielu parafiach zwyczaj odmawiania modlitwy do św. Michała Archanioła po każdej Mszy św. Rozdawał obrazki z wizerunkiem św. Michała i modlitwą do niego.

Niewielka izba jego pamięci znajduje się w Wyższym Seminarium Duchownym. W holu wzdłuż biblioteki wystawione są gabloty z przedmiotami należącymi do biskupa. Są tam przedmioty codziennego użytku, dokumenty, szaty liturgiczne, zdjęcia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma