Ponad 160 kapłanów z całej diecezji przyjechało na dzień skupienia do koszalińskiego seminarium.
Czwartkowe spotkanie miało charakter rekolekcyjny. Rozpoczęło się konferencją, którą wygłosił o. Piotr Włodyga, benedyktyn ze Starego Krakowa.
- Konferencja była refleksją nad Kościołem. Myślę, że taka refleksja jest dzisiaj ważna i to nie w sensie oceny, tylko pewnej wizji, modelu, tzn. jak dzisiaj widzieć Kościół. Nie chodziło o podawanie konkretnych rozwiązań, ale o pewną diagnozę, o jakieś sugestie do działania. A najważniejsze jest przecież znalezienie Jezusa, a nie konkretnej metody. To jest klucz do działania w Kościele - mówi o. Włodyga.
- Konferencja opierała się na trzech cytatach biblijnych, które ukazują dwa wydarzenia i jedną myśl św. Pawła. Najpierw zadaliśmy sobie pytanie, jak współczesny człowiek przeżywa Chrystusa. Spotkałem kiedyś taką bardzo zaskakującą diagnozę biblijną, która na nie odpowiada. Otóż współczesny człowiek bardzo często przeżywa Jezusa tak, jak Apostołowie, którzy zobaczyli Go kroczącego do nich po wodzie i krzyknęli, że to jakaś zjawa.
Czwartek, 27 marca: dzień skupienia proboszczów ks. Wojciech Parfianowicz /GN - Drugi obraz to było pytanie, jaką wobec tego postawę mają przyjąć duszpasterze. W Ewangelii jest fragment, w którym Pan Jezus powołuje Piotra. Wszystko dzieje się na łodzi, kiedy Piotr słyszy od Jezusa wezwanie, żeby wypłynął na głębię. Najczęściej tę głębię rozumie się jako głębię myśli, czy uczuć. Ale głębia na Jeziorze Galilejskim to było po prostu miejsce, gdzie się nie łowiło. Więc to wezwanie oznaczało: wypłyń tam, gdzie wydaje się, że nic nie ma; wypłyń w tabu, tam, gdzie nikt nie łowi, gdzie mieszka potwór, gdzie jest niebezpiecznie. Piotr decyduje się na to.
- Trzeci fragment to słowa św. Pawła z Listu do Efezjan, gdzie mówi on, że nie jesteśmy przechodniami, tylko domownikami Boga. To jest wciąż wyzwanie dla wszystkich ludzi Kościoła, także dla nas księży, żeby nie być w Kościele tylko klientem, czy beneficjentem, ale współtwórcą, w pewnym sensie właścicielem - relacjonuje o. Piotr.
Po konferencji proboszczowie spotkali się z biskupami. W auli seminaryjnej swoimi uwagami z duszpasterzami dzielił sie bp Edward Dajczak. Bp Krzysztof Zadarko omówił niedawną wizytę ad limina apostolorum.
Przed Eucharystią, którą wszyscy obecni koncelebrowali o godz. 13, o. Piotr Włodyga poprowadził rozważania Lectio divina do Liturgii Słowa z najbliższej niedzieli. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Edward Dajczak.