W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warninie odbył się I Konkurs Piosenki Religijnej.
Na pomysł zorganizowania konkursu wpadła Emilia Ziber, katechetka i wychowawca w SOSW. - Jak zaczęłam tu uczyć, zauważyłam, że mocną stroną dzieci jest śpiew. Łatwo wpadają im do głowy proste teksty. Kiedy powtarzamy melodie, to dzieci dość szybko je zapamiętują, stąd pomysł na konkurs - wyjaśnia.
Dzieci śpiewały piosenki z repertuaru zespołu „Arka Noego”. Tak naprawdę miejsca nie były tu najważniejsze, dlatego każdy uczestnik dostał nagrodę. - Trudno jest mówić niepełnosprawnym dzieciom o Panu Bogu, bo wiele jest pojęć abstrakcyjnych. Staramy się pokazać im Go m.in. ucząc ich szacunku do siebie. W piosenkach religijnych oni też słyszą, co śpiewają, dlatego to dla nich również okazja, żeby zbliżyć się do Pana Boga - dodaje E. Ziber.
W SOSW w Warninie przebywa 67 uczniów. To dzieci w wieku 7-24 lata z upośledzeniem lekkim lub umiarkowanym.
Wychowankowie mieszkają tam cały rok, z wyjątkiem wakacji i ferii. Zadaniem nauczycieli i wychowawców jest przede wszystkim pomoc w przystosowaniu dzieci do życia. - Chcemy, żeby umieli sobie radzić na co dzień i żeby potrafili się ubrać, umyć, posprzątać. Uczymy ich prostych czynności, np. pracy w ogródku. Nie mogą pracować zawodowo, muszą być cały czas wspierani, ale jest szansa, by jakość ich życia była lepsza - wyjaśnia Alina Składanek, dyrektor placówki.
- Czasem, jak mają trudny dzień, wystarczy ich poklepać po ramieniu albo zrobić im herbatę. Wiele z nich ma też upośledzenie fizyczne. Jeśli się człowiek zatrzyma na tym, co na zewnątrz, to może być mu trudno spotkać się z takimi dziećmi, ale jak się pozna ich serce, to się człowiek w nich zatopi - dodaje E. Ziber.
Wychowankowie SOSW pochodzą w większości z byłego woj. koszalińskiego. To powiaty: świdwiński, białogardzki, kołobrzeski i koszaliński. Więcej informacji tutaj.