GN 29/2021 Archiwum

Pomóż otworzyć okno życia

W Słupsku powstaje okno życia. To drugie po Koszalinie takie miejsce w diecezji, które daje szanse na przeżycie niechcianym dzieciom.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest słupska Fundacja "Przyjaciele Życia", znana w regionie m.in. z rozlicznych inicjatyw pro life.

- Przez okno życia pragniemy wysłać ważny sygnał o tym, jak bezcenne i wartościowe jest każde życie - mówi ks. Piotr Domaros, opiekun duchowy fundacji.

W realizację pomysłu włączył się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Korczaka. To bowiem w tym budynku znajdować się będzie okno, w którym kobiety decydujące się na porzucenie dziecka będą mogły je tam bezpiecznie i anonimowo zostawić.

- Okno to zwieńczenie dotychczasowej, 4-letniej działalności fundacji. Jako ludzie wiary, świeccy, mamy działać w świecie i to właśnie staramy się robić. Cieszymy się, że szpital jest naszym partnerem, dał miejsce, w którym powstaje okno, a także z tego, że w dzieło włączają się np. przedsiębiorcy budowlani i ludzie dobrej woli, dzięki którym możliwe jest zrealizowanie pomysłu - mówi Ewa Sielicka, prezes zarządu słupskiej fundacji.

Otwarcie okna zaplanowane zostało na 8 czerwca. Przedsięwzięciu potrzeba jednak wsparcia finansowego, które pokryje koszt materiałów i systemu alarmowego.

Jak informuje E. SielIcka, pierwsze wpłaty na ten cel na koncie fundacji już się pojawiły, liczy się jednak każda złotówka. - Ewentualna nadwyżka, którą udałoby się nam zebrać, przeznaczona zostanie na edukację dzieci z wielodzietnych rodzin w naszym Przedszkolu i Szkole Podstawowej "Ziarno” - dodaje.

Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, umożliwiające matkom bezpieczne pozostawienie niemowlęcia. Pomieszczenie jest ogrzewane, klimatyzowane i wyposażone w dyskretny system alarmowy, który uruchamia się po otwarciu okna z zewnątrz. Natychmiast uruchamiane są procedury, które zapewniają dziecku bezpieczeństwo i opiekę medyczną oraz dają szansę na szybką adopcję.

Pierwsze okno życia w diecezji otwarto w Koszalinie przy Domu Samotnej Matki w 2009 r. Słupskie będzie drugim takim miejscem w diecezji i pierwszym w dawnym województwie słupskim.

Więcej informacji o przedsięwzięciu Tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama