W Słupsku powstaje okno życia. To drugie po Koszalinie takie miejsce w diecezji, które daje szanse na przeżycie niechcianym dzieciom.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest słupska Fundacja "Przyjaciele Życia", znana w regionie m.in. z rozlicznych inicjatyw pro life.
- Przez okno życia pragniemy wysłać ważny sygnał o tym, jak bezcenne i wartościowe jest każde życie - mówi ks. Piotr Domaros, opiekun duchowy fundacji.
W realizację pomysłu włączył się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Korczaka. To bowiem w tym budynku znajdować się będzie okno, w którym kobiety decydujące się na porzucenie dziecka będą mogły je tam bezpiecznie i anonimowo zostawić.
- Okno to zwieńczenie dotychczasowej, 4-letniej działalności fundacji. Jako ludzie wiary, świeccy, mamy działać w świecie i to właśnie staramy się robić. Cieszymy się, że szpital jest naszym partnerem, dał miejsce, w którym powstaje okno, a także z tego, że w dzieło włączają się np. przedsiębiorcy budowlani i ludzie dobrej woli, dzięki którym możliwe jest zrealizowanie pomysłu - mówi Ewa Sielicka, prezes zarządu słupskiej fundacji.
Otwarcie okna zaplanowane zostało na 8 czerwca. Przedsięwzięciu potrzeba jednak wsparcia finansowego, które pokryje koszt materiałów i systemu alarmowego.
Jak informuje E. SielIcka, pierwsze wpłaty na ten cel na koncie fundacji już się pojawiły, liczy się jednak każda złotówka. - Ewentualna nadwyżka, którą udałoby się nam zebrać, przeznaczona zostanie na edukację dzieci z wielodzietnych rodzin w naszym Przedszkolu i Szkole Podstawowej "Ziarno” - dodaje.
Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, umożliwiające matkom bezpieczne pozostawienie niemowlęcia. Pomieszczenie jest ogrzewane, klimatyzowane i wyposażone w dyskretny system alarmowy, który uruchamia się po otwarciu okna z zewnątrz. Natychmiast uruchamiane są procedury, które zapewniają dziecku bezpieczeństwo i opiekę medyczną oraz dają szansę na szybką adopcję.
Pierwsze okno życia w diecezji otwarto w Koszalinie przy Domu Samotnej Matki w 2009 r. Słupskie będzie drugim takim miejscem w diecezji i pierwszym w dawnym województwie słupskim.
Więcej informacji o przedsięwzięciu Tutaj.