Nowy numer 29/2021 Archiwum

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie

We wtorek rano w Domu Księży Emerytów przy Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie zmarł ks. kan. Kazimierz Krzemiński. Miał 78 lat.

Ks. Kazimierz Krzemiński, syn Antoniego i Stanisławy zd. Denisiuk, urodził się 4 grudnia 1935 roku w Witulinie, powiat Biała Podlaska, woj. lubelskie.

Ukończył Niższe Seminarium Duchowne Ojców Paulinów, a następnie przygotowywał się do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Paulinów w Krakowie.

Święcenia diakonatu otrzymał w maju 1960 r., a święcenia prezbiteratu 29 czerwca 1961 roku. Uroczystość odbyła się na Jasnej Górze, a święceń udzielał bp Stefan Baryła.

Ks. Krzemiński przez wiele lat pełnił zatem posługę kapłańską jako paulin. Do diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej został inkardynowany w roku 1984. Wcześniej przez dwa lata pełnił funkcje duszpasterskie na Jasnej Górze w Częstochowie, a następnie jako wikariusz lub proboszcz w różnych parafiach na terenie diecezji siedleckiej, płockiej i łódzkiej.

W czerwcu 1973 roku rozpoczął posługę duszpasterską jako wikariusz w parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu na terenie naszej diecezji. Później był wikariuszem w parafii pw. Chrystusa Króla w Kołczygłowach (1974-1975), wikariuszem w parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Trzebielinie (1975-1976), administratorem parafii pw. św. Józefa w Zwartowie (1976-1982), wikariuszem zarządcą wikarii parafialnej w Buślarach (1982-1984), a od 14 maja 1984 roku proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Buślarach (w roku 2001 siedziba parafii została przeniesiona do Ostrego Barda).

W czerwcu 2010 roku ks. kan. Kazimierz Krzemiński przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w WSD w Koszalinie, gdzie zmarł 20 maja 2014 r.

Msza św. za zmarłego kapłana zostanie odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny w Ostrym Bardzie w czwartek 22 maja o godz. 11. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Edward Dajczak. Po Mszy św. trumna zostanie przewieziona, zgodnie z wolą zmarłego, w rodzinne strony, czyli do Leśnej Podlaskiej (diec. siedlecka, woj. lubelskie). W piątek 23 maja o godz. 13 w miejscowym kościele oo. paulinów zostanie odprawiona Msza św., a po niej odbędą się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu.

Polecamy zmarłego kapłana modlitewnej pamięci.

(Notę biograficzną przygotował ks. Kazimierz Klawczyński, wicekanclerz Kurii)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama