Ponad półtora tysiąca osób przeszło ulicami Koszalina w IV Marszu dla Życia i Rodziny.
Marsz rozpoczął się Mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego, której przewodniczył bp Edward Dajczak.
- Głoszenie Ewangelii nie jest przekazywaniem idei, ale głoszeniem zmartwychwstałego Jezusa. Jej owocność zależy od świadków, od tych, co zmartwychwstałego spotkali. Św. Jan Paweł II mówił nam w Koszalinie o tym, że wolność sama nie wystarczy. Dziś widzimy efekty złego jej pojmowania. W różnych gremiach i parlamentach ludzie próbują przegłosować, kim jest człowiek. Jedni tak, drudzy inaczej. W świecie niby wolnym, trzeba, wbrew własnemu sumieniu, według jakichś układów podnieść rękę, nawet na Boga, bo grupa i partia do tego zobowiązuje. To nie jest wolność - mówił biskup w homilii. - Potem już się podnosi rękę na wszystko i na wszystkich, nawet na człowieka i na rodzinę, a to jest przecież fundament - przypomniał.
- Jeżeli chcemy widzieć dobrze, to trzeba mieć Jezusowe oczy. Jeśli nie patrzymy Jego oczami, mylimy się od razu, już na etapie widzenia i ryzykujemy, że zamkniemy życie w jakiejś ideologii. To ważne, żeby miłością pokonać te współczesne teorie i ideologie - mówił bp Dajczak. - Rodzina jest spełnieniem życzenia Boga. Jej piękno i jej moc jest pięknem i mocą życia społeczeństwa. Nie pójdziemy dzisiaj w tym marszu przeciwko komukolwiek. Pójdziemy za pięknem życia, cudem rodziny, bo wiemy, że Pan Bóg stoi po tej stronie. Trzeba stanąć po właściwej stronie. Trzeba mieć też siły, żeby wyjść z murów kościoła i powiedzieć co jest najważniejsze tym, którzy już zapomnieli, co mówi Bóg - dodał.
Po Mszy św. marsz przeszedł ulicami miasta do amfiteatru. Zakończył się II Piknikiem Charytatywnym na rzecz koszalińskiej filii domowego hospicjum dziecięcego.
W tym roku na koszalińskim Marszu dla Życia i Rodziny można było złożyć podpis w ramach akcji „Stop pedofilii”. To protest, który ma na celu powstrzymanie władz od wprowadzenia agresywnej edukacji seksualnej do szkół. Pisaliśmy o tym tutaj.
Tegoroczny marsz nawiązywał także do kanonizacji św. Jana Pawła II przez akcję „Materiał na życie”. W ramach tej akcji mieszkańcy diecezji mogli po marszu wpisywać cytaty św. Jana Pawła II o życiu i rodzinie na stumetrowym materiale. Możliwość ku temu będzie także podczas różnych diecezjalnych wydarzeń, m.in. w czasie pielgrzymki rodzin na Górę Chełmską 15 sierpnia. Zapisany materiał będzie niesiony na marszu w przyszłym roku. - Chcemy w ten sposób świętować rok kanonizacyjny. Chodzi o to, żeby nie tylko przypomnieć słowa św. Jana Pawła II na temat życia i rodziny, ale zachęcić mieszkańców do refleksji nad nimi i wcielania ich w życie - tłumaczy Mirosław Wijas z fundacji „Po Piąte”, która zorganizowała marsz.
Dziś przeszły marsze również w: Białogardzie, Kołobrzegu, Pile, Sławnie, Szczecinku i Wałczu. 8 czerwca przejdzie marsz ulicami Słupska.