Nowy numer 48/2020 Archiwum

48. Międzynarodowy Festiwal Organowy

Przez całe wakacje w sześciu miejscowościach Pomorza Środkowego miłośnicy muzyki na wysokim poziomie będą mogli uczestniczyć w kilkudziesięciu koncertach.

Koszaliński festiwal to trzecia najstarsza tego typu impreza w Polsce. Wcześniej rozpoczęły się jedynie festiwale w Kamieniu Pomorskim i w Oliwie.

- Jednak festiwal koszaliński jest największy, jeśli chodzi o liczbę koncertów. Tym razem będzie ich w sumie 30. Także widzów mamy sporo. W zeszłym roku z propozycji skorzystało w sumie ponad 8 tys. osób - mówi Robert Wasilewski, dyrektor Filharmonii Koszalińskiej, która współorganizuje to wydarzenie.

Z 30 tegorocznych koncertów 9 odbędzie się w Koszalinie, w katedrze, a pozostałe 21 w 6 miejscowościach Pomorza Środkowego, czyli w Białogardzie, Bobolicach, Darłowie, Dźwirzynie, Sarbinowie i w Szczecinku.

Podczas festiwalu wystąpią artyści z sześciu krajów europejskich. Każdy może znaleźć coś dla siebie, ponieważ program jest bardzo różnorodny. Mimo swojej nazwy festiwal nie ogranicza się jedynie do muzyki organowej. W programie są również występy chórów, orkiestr czy solistów.

Ciekawostką muzyczną będzie np. występ Orkiestry Bałałajkowej z Mińska na Białorusi, czy też znakomitego polskiego zespołu wokalnego "Servi Domini Cantores", który tworzą sami księża. Dla festiwalowej publiczności zagrają organiści m.in. z Austrii, Niemiec i Włoch. Będzie też można usłyszeć słynny zespół wokalny "Bornus Consort", a także miejscowy, koszaliński chór "Canzona".

Budżet festiwalu to prawie 200 tys. złotych. Środki te pochodzą z kasy miasta Koszalina oraz innych samorządów, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od licznych sponsorów.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Bogdan Narloch. Koncerty prowadzić będą: Andrzej Zborowski i Wacław Kubicki. W Koszalinie koncerty odbywać się będą zawsze w piątki o godz. 19.15 aż do 29 sierpnia. W pozostałych miejscowościach w różne dni tygodnia i o różnych porach. Szczegółowy program można sprawdzić TUTAJ.

Koncerty koszalińskie są płatne. Bilety w cenie (15 zł normalny, 10 zł ulgowy) można nabyć na godzinę przed koncertem przy wejściu do katedry lub w siedzibie filharmonii codziennie w godz. 11 - 15. Na koncerty w pozostałych miejscowościach wstęp jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama