Nowy numer 23/2021 Archiwum

Koniec remontu świątyni w Skrzatuszu

Zakończyła się renowacja barokowego kościoła z Cudowną Pietą. Prace trwały cztery lata. Wciąż w budowie jest Dom Pielgrzyma.

Wszystko zostało odnowione, zmienił się kolor ścian i wnętrza prezbiterium, wymieniona została posadzka. Do renowacji pozostały jeszcze cztery zabytkowe konfesjonały oraz chrzcielnica.

Ci, którzy byli w Skrzatuszu we wrześniu ubiegłego roku na jubileuszu 25-lecia koronacji Cudownej Piety, będą zdumieni tym, jak sanktuarium prezentuje się dzisiaj.

Renowacja rozpoczęła się w 2010 r. Jej koszt wyniósł 3, 2 mln zł. W ramach tego projektu odbyła się: konserwacja i renowacja sklepienia sanktuarium, czterech ołtarzy bocznych, ołtarz główny i balustrada chóru. 2,2 mln zł to pieniądze unijne, a ponad 1 mln to środki diecezjalne pochodzące również z ofiar wiernych zbieranych w parafiach.

Równocześnie odbywała się renowacja elewacji zewnętrznej. - Prace trwały dwa lata i wykonywane były etapami. Na ten cel udało się pozyskać 900 tys. zł z pieniędzy unijnych. Wkład własny diecezji wynosił około 50 tys. zł. Część renowacji została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ok. 200 tys. zł) - tłumaczy ks. Tomasz Jaskółka, kustosz sanktuarium w Skrzatuszu.

Wymieniono też posadzkę i balustrady. W nawie głównej położono marmur, a w prezbiterium kwarcyt. Zmienił się też kolor ścian. Przywrócono im pierwotny kolor. W prezbiterium pojawiły się kolumny z marmoryzacją. W tym roku przeprowadzona została także konserwacja zabytkowych ławek. Środki na ten cel przeznaczył Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu. Pozostały do renowacji jeszcze cztery zabytkowe konfesjonały oraz chrzcielnica. 

Świątynię w Skrzatuszu otacza plac, gdzie od ubiegłego roku znajdują się stacje Drogi Krzyżowej oraz kapliczki różańcowe. Z drugiej strony kościoła znajduje się Dom Pielgrzyma. - Zakończona została budowa herbaciarni z salami konferencyjnymi. W tym tygodniu rozpoczęła się budowa kolejnego segmentu Domu Pielgrzyma - część hotelowa. Znajdować się tam będzie 28 pokoi. Budynek jest już w stanie surowym zamkniętym. Teraz montowane będą instalacje centralnego ogrzewania oraz elektryczna - dodaje ks. Jaskółka.

Zadowolenia nie kryje bp Edward Dajczak. - Byłem zdumiony widokiem sanktuarium, kiedy zakończył się remont. Jestem w tym kościele zakochany, dlatego cieszę się, że wspólnymi siłami udało się go tak odnowić - dzieli się pasterz diecezji.

Okazją do zobaczenia wyremontowanego sanktuarium będzie kolejny już Diecezjalny Dzień Młodzieży (Czuwanie Młodych), który odbędzie się 20 września oraz Odpust Diecezjalny, na który wszyscy wierni diecezji zaproszeni są do Skrzatusza dzień później, czyli 21 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama