Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Przyszli po nadzieję

Piesza wędrówka do Matki Bożej Bramy Niebios była dla nich łatwiejsza niż droga do wolności. Chcieli Maryi za nią podziękować i prosić o trzeźwość dla siebie i bliskich.

Ponad 200 pątników przeszło z kościoła Wniebowzięcia NMP w Polanowie na Świętą Górę Polanowską. Mszy św. na szczycie przewodniczył bp Edward Dajczak.

– Ludzie, którzy wracają do życia, wiedzą doskonale, że jedyną szansą jest pójście za Chrystusem. Wiara to w gruncie rzeczy zaufanie Jezusowi, który mówi, że nie ma takiego życia, w którym można odstawić na bok trud czy ból. Ono zawsze naznaczone jest krzyżem – mówił w homilii biskup. – W braniu swojego krzyża nie chodzi Mu o to, żebyśmy wyrzekali się dobra, naszych możliwości czy zalet. Mamy wyrzec się tej chorej części nas samych, która jest nieprzyjacielem Boga i nas – egoizmu, chciwości, pożądliwości – mówił bp Dajczak. Biskup dziękował też za działalność ruchów trzeźwościowych. – Takie ruchy istnieją dzięki ludziom, którzy nie myślą o sobie. Dla nich ogień miłości do człowieka, który zapala Bóg, jest tak mocny, że nie oglądają się na innych. Dzięki takiej postawie ludzie, których spotykają, podnoszą się – dodał.

Stanisław z Czarnego pił prawie 40 lat. Był na pielgrzymce trzeźwości po raz pierwszy. Podzielił się na niej świadectwem o swoim trzeźwieniu. – Były takie momenty, kiedy nie zdążałem nawet odstawić kieliszka. Byłem tak pijany, że leciałem na ziemię razem z nim. Nie miałem już siły pić, tym bardziej przestać. Próbowałem zawsze do następnego kieliszka. W pewnym momencie Bóg postawił na mojej drodze człowieka, który podał mi rękę i wyciągnął mnie z tego bagna. Zawiózł mnie na detoks, potem był odwyk. Po odwyku wróciłem do domu, do rodziny, ale oni nie chcieli ze mną rozmawiać. Musiałem odejść i dziś naprawiam relacje z synem i córką – mówił. Gościem pielgrzymki trzeźwości był też Henryk Krzosek, trzeźwy alkoholik, autor książki „Bóg znalazł mnie na ulicy i co z tego wynikło”. Po Mszy św. odbył się otwarty mityng AA oraz spotkanie parafialnych apostolatów trzeźwości.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma