Nowy numer 13/2024 Archiwum

Relikwii nie dostaje się na piękne oczy

Musieli się wykazać, by je otrzymać. Udowodnić, że mają żywy kult do Miłosierdzia Bożego. Wierni parafii Ducha Świętego w Koszalinie przygotowują się do instalacji relikwii bł. ks. Michała Sopoćki.

To już drugie relikwie, które znajdą się w kościelnym ołtarzu. Pierwsze, św. Jana Pawła II, zainstalował bp Edward Dajczak 1 czerwca tego roku. - Wówczas zrodziła się myśl, aby w ołtarzu Miłosierdzia Bożego znalazły się również relikwie bł. ks. Michała Sopoćki oraz św. siostry Faustyny - mówi wikariusz ks. Piotr Zieliński. - Podjęliśmy starania i udało się: w niedzielę, w 6. rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, zostaną zainstalowane jego relikwie, natomiast 22 lutego, w 84. rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego, przyjdzie czas na relikwie św. siostry Faustyny.  

Uzyskanie relikwii nie było łatwe. - Żeby je otrzymać, szczególnie te św. siostry Faustyny, trzeba było udowodnić siostrom w Łagiewnikach, że jest u nas rozwinięty kult Miłosierdzia Bożego. Udało się, bo mamy czcicieli Bożego Miłosierdzia - Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Jezusowego, którzy codziennie o godz.15 gromadzą się w kaplicy i odmawiają Koronkę. Argumentem było też to, że pielgrzymujemy do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu oraz to, że relikwie będą umieszczone w relikwiarium w ołtarzu Jezusa Miłosiernego - tłumaczy ks. Zieliński.

- Każdego dnia w kaplicy wypraszamy miłosierdzie dla świata w Godzinie Miłosierdzia Bożego - potwierdza lider Małych Rycerzy Wiesław Kaźmierczak. - Jest nas w parafii ok. 50 osób, ale gromadzimy się nie tylko we własnym gronie, ponieważ naszym zadaniem jest inicjowanie kultu. Dlatego razem z nami modli się wiele innych osób.

Przygotowanie do instalacji relikwii rozpoczęło się w czwartek. Podczas Koronki do Miłosierdzia Bożego wierni wstawiali się za kapłanów i siostry zakonne. Drugiego dnia przygotowań, w piątek chcą się modlić za Polskę i o trzeźwość narodu, a w sobotę o nawrócenie dla zatwardziałych grzeszników. W niedzielę o 8.30 zostanie odprawione nabożeństwo z Koronką do Miłosierdzia Bożego, potem o 9.00 Msza św., na koniec której relikwiarz zostanie poświęcony i zainstalowany. Instalacji dokona ks. Wojciech Panek z parafii mariackiej w Słupsku, czciciel Bożego Miłosierdzia, pochodzący z parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie.

Przypomnienie:

Ks. Michał Sopoćko urodził się w roku 1888 w powiecie oszmiańskim na wileńszczyźnie. W roku 1910 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Wilnie i tam w roku 1914 przyjął święcenia kapłańskie. W 1926 roku uzyskał tytuł doktora teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. jako ojciec duchowny w wileńskim seminarium oraz jako wykładowca na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie. Po wojnie był duszpasterzem, a także wykładowcą w seminarium w Białymstoku. Do końca życia związany był z tą diecezją. Zmarł 15 lutego 1975 roku. Został beatyfikowany 28 września 2008 roku w Białymstoku w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie też spoczywają jego doczesne szczątki.

W jego bogatym życiu należy wyróżnić służbę na rzecz promowania idei Miłosierdzia Bożego. Z pewnością to właśnie temu kapłanowi, obok św. Faustyny Kowalskiej, przysługuje zaszczytny tytuł Apostoła Miłosierdzia Bożego. Jako jej spowiednik i kierownik duchowy z czasów wileńskich (1929, 1933-36), zainspirowany jej objawieniami, oddał się całkowicie szerzeniu prawdy i kultu Miłosierdzia Bożego. To on zasugerował s. Faustynie spisywanie jej doświadczeń mistycznych, co dało początek wydanemu później "Dzienniczkowi".

Sam opublikował szereg dzieł o Miłosierdziu Bożym, zabiegał o ustanowienie święta, przyczynił się do namalowania pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego, współtworzył Zgromadzenie Zakonne Sióstr Jezusa Miłosiernego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy