Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wyborcze dylematy

W województwie zachodniopomorskim zainaugurowano kampanię społeczną "Rodzina ma głos". Rozdano certyfikaty "Kandydata Przyjaznego Rodzinie".

Kampanię prowadzi Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Fundacja od lat realizuje ogólnopolskie projekty, takie jak m.in.: Marsze dla Życia i Rodziny, Narodowy Dzień Życia czy Szkoła Przyjazna Rodzinie.

Na konferencji prasowej w Koszalinie przedstawiciele fundacji przedstawili założenia kampanii "Rodzina ma głos", której celem jest promocja działania i wartości przyjaznych rodzinie wśród samorządowców i wyborców.

W ramach kampanii przyznaje się certyfikaty "Kandydata Przyjaznego Rodzinie" tym spośród ubiegających się o mandat w nadchodzących wyborach samorządowych, którzy zadeklarują, że w swojej pracy będą kierować się "Dekalogiem samorządowca" zaproponowanym przez organizatorów akcji.

- Jesteśmy w trakcie certyfikowania kandydatów w całym kraju. Dotychczas certyfikat otrzymało ponad 500 osób. Skupiliśmy się głównie na kandydatach do władz wykonawczych (prezydentów, burmistrzów, wójtów). Są też oczywiście kandydaci na radnych. Zdecydowaliśmy się wesprzeć głównie tych, których już znamy z dobrych praktyk, mając doświadczenie organizowania np. marszów dla życia czy innych inicjatyw. Wspieramy także tych, którzy zadeklarowali chęć realizowania działań prorodzinnych. Liczymy na to, że certyfikat przyczyni się do tego, że osoby niezdecydowane pójdą jednak na wybory i łatwiej będzie im podjąć decyzję - mówi Jacek Sapa z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

Przedstawiciel centrum podkreślił: - Kampania nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek. Jest zachętą do tego, aby śmiało i zdecydowanie służyć sprawom ważnym dla każdego Polaka. Nie jest to kampania nakierowana na komitety wyborcze, ale na konkretnych kandydatów, którzy zadeklarują, że będą służyć wartościom zaproponowanego przez nas "Dekalogu".

Jeśli chodzi o województwo zachodniopomorskie, certyfikat otrzymało 40 kandydatów reprezentujących różne komitety. W samym Koszalinie są to: Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Prawica i Wolność, Ruch Narodowy, Lepszy Koszalin. Pełna lista certyfikowanych kandydatów na: www.rodzinamaglos.pl.

Odwołując się do samego "Dekalogu", Jacek Sapa zaznaczył: - Według nas jego zasady są na tyle ogólne (ale z drugiej strony mówią wyraźnie o tych wartościach, które ważne są dla każdej polskiej rodziny), że nie ogranicza to możliwości podpisania się pod nim nikomu, kto z dobrej woli chciałby służyć polskim rodzinom.

Jak przyznali przedstawiciele Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, kandydatów do certyfikatu wskazywali lokalni działacze fundacji, biorąc pod uwagę dotychczasową działalność osób ubiegających się o stanowiska w samorządach. Niektóre kandydatury wskazywali sami wyborcy. Certyfikat otrzymać może każdy, kto sam podpisze się pod "Dekalogiem".

Dekalog samorządowca przyjaznego rodzinie:

Kandydat zobowiązuje się do:

  1. Pełnego zaangażowania w pracy na rzecz wspólnoty samorządowej, która powierzyła mi mandat (odpowiednio: radnego, wójta, burmistrza, prezydenta).
  2. Kierowania się w działalności publicznej zasadami wyrosłymi z kultury zakorzenionej w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu.
  3. Wspierania małżeństwa - związku kobiety i mężczyzny, rodziny - naturalnego środowiska wychowania dzieci, macierzyństwa i ojcostwa.
  4. Podejmowania i wspierania inicjatyw społecznych zmierzających do zwiększenia roli rodziców w procesach edukacyjnych.
  5. Wspierania nauczycieli i wychowawców w promowaniu naturalnych wzorców życia  rodzinnego oraz ochronie dzieci i młodzieży przed deprawacją.  
  6. Promowania tradycji i historii wspólnoty lokalnej z poszanowaniem integralności państwa i dziedzictwa narodowego.
  7. Wspierania instytucji samorządowych (organizatorów kultury, nauki i sportu) w działaniach służących rozwojowi rodziny, zgodnie z utrwalonymi tradycją normami, zasadami i wartościami.
  8. Dysponowania i zarządzania pieniędzmi publicznymi według zasad właściwych dla prowadzenia budżetów domowych, tj. roztropności, oszczędności i celowości ich wydatkowania.
  9. Podejmowania decyzji dotyczących finansowania inwestycji publicznych według zasady zaspokajania w pierwszej kolejności podstawowych potrzeb wspólnoty samorządowej.
  10. We wszystkich swoich działaniach publicznych kierować się prawym sumieniem w oparciu o zasady sprawiedliwości, uczciwości i roztropności.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy