„Naród bez historii jest jak człowiek bez pamięci” – myśl Normana Davisa była mottem poetycko-muzycznej lekcji najnowszej historii Polski, jaką z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaprezentowała młodzież V Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Słupsku.
Wykonawcy mówili i śpiewali o wyboistej drodze do wolności, wiodącej przez dziejowe zakręty wojny polsko-bolszewickiej, niemiecką i radziecką agresję 1939 r., szlak bojowy 2. Korpusu z przełomową bitwą o Monte Cassino, Powstanie Warszawskie, a także powojenne wydarzenia: Poznański Czerwiec, protesty studentów w marcu 1968 r., wydarzenia grudniowe 1970 r. czy stan wojenny.
Swoją nietypową lekcję zilustrowali bogato zdjęciami i filmami dokumentalnymi bądź rekonstruującymi prezentowane wydarzenia. Montaż zaprezentowano w słupskiej siedzibie Stowarzyszenia Civitas Christiana, które wraz z Klubem Pamięci Narodu Polskiego było współorganizatorem spotkania.
Sala wypełniona była po brzegi, słupszczanie nie tylko wysłuchali tej lekcji, ale czynnie w niej uczestniczyli, śpiewając wspólnie dobrze znane pieśni, m.in. „Ojczyzno ma” czy „Modlitwa o wschodzie słońca”. Przy „Czerwonych makach” nie brakło i łez wzruszenia.
- Mamy dobrą młodzież, chętną, utalentowaną, która ceni takie wartości jak Bóg, Honor, Ojczyzna - chwalił licealistów ks. prałat Jan Giriatowicz.
Młodzi artyści, nieco nawet zaskoczeni tak emocjonalnym przyjęciem ich występu, nagrodzeni zostali nie tylko owacjami na stojąco. Były kwiaty, słodycze i najcenniejsze - wyrazy wdzięczności za chwile wzruszeń, a także wspomnień, powrotów wielu widzów do lat ich młodości.
Na sali byli również twórcy pieśni „Piękna Pani”: Grażyna Maciejewska i Maria Kiepuszewska. Na zakończenie, zupełnie niespodziewanie, zabrzmiały więc ta pieśń oraz „Pieśń konfederatów barskich”.