Młodzi z diecezji już zwiedzają Pragę i biorą udział w programie Europejskiego Spotkania Młodych.
Ponad stuosobowa grupa z Koszalina dotarła do stolicy Czech bez przeszkód.
- Zostaliśmy zakwaterowani w parafii, która znajduje się godzinę drogi od Pragi. Są tu z nami Ukraińcy, Austriacy i Francuzi. Niektórzy z nas śpią u rodzin, inni w szkołach na salach gimnastycznych - relacjonuje ks. Andrzej Pawłowski, organizator wyjazdu.
Na Europejskie Spotkanie Młodych przyjechało w tym roku ponad 30 tys. młodych ludzi reprezentujących 65 krajów. Są więc wśród nich także chrześcijanie spoza Europy.
Uczestnicy spotkania wzięli już udział w pierwszych modlitwach. Głównemu spotkaniu przewodniczył brat Alois, przełożony wspólnoty z Taizé. W swoim rozważaniu powiedział m.in.: "Spotkanie europejskie odbywało się już tutaj w 1990 roku, rok po niezapomnianej 'aksamitnej rewolucji', w tym czasie wyzwolenia, kiedy padały granice. W Taizé, i myślę, że nie jesteśmy w tym odosobnieni, wciąż jesteśmy wdzięczni narodom Europy Środkowej i Wschodniej, które pokazały, że to, co nieoczekiwane, staje się możliwe.
Pamięć o tym wielkim wyzwoleniu pozwala mieć nadzieję, że również dzisiaj, kiedy na świecie jest tyle napięć, możliwa jest pokojowa przyszłość. Nasze spotkanie pokazuje wyraźnie, że w każdym narodzie istnieją kobiety i mężczyźni, którzy pragną pokoju. W tych dniach modlimy się za narody, które cierpią z powodu przemocy i wojen, na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i w innych miejscach. Libańczycy, którzy są wśród nas, przywożą ze sobą bolesne doświadczenia tamtych okolic. Ich kraj przyjmuje tysiące uchodźców z Iraku i z Syrii. Chciałbym im powiedzieć: wiedzcie, że my wszyscy tutaj modlitwą i sercem jesteśmy blisko was".
W oczekiwaniu na noclegi Archiwum pielgrzymki Brak Alois mówił także: "W tych dniach odnowimy nasze zaufanie do Ducha Świętego, który przekazuje pokój Chrystusowy. Nie możemy zachować tego pokoju dla siebie, zmienia się on w życzliwość dla innych ludzi, w odrzucenie niesprawiedliwości, w dołożenie wszelkich starań, żeby ziemia bardziej nadawała się na mieszkanie dla wszystkich.
Jest wiele dróg, które pozwalają dojść do źródła, jakim jest pokój Chrystusa. Jest modlitwa, nawet ta uboga. Istnieje również piękno, piękno przyrody, piękno, które objawia nam sztuka. Aby być solą ziemi, koniecznie trzeba pielęgnować w sobie „smak życia”. W jaki sposób? Będziecie o tym rozmawiać jutro przed południem. Z radością i z wszystkich sił starajmy się znaleźć jakieś odpowiedzi. Jezus nas zapewnia: »Szukajcie a znajdziecie«".
Swoje przesłanie do uczestników praskiego spotkania przesłał także papież Franciszek oraz liderzy różnych wspólnot chrześcijańskich.