W siedzibie Caritas odbyła się konferencja prasowa na temat nowej inicjatywy CDKK - Dyżuru Otwartych Drzwi oraz Telefonu Zaufania Caritas.
Na plakacie propagującym akcję ważnym elementem są klucze. Każdy z nich oznacza, że poprzez rozmowę można człowieka otworzyć na dobre rozwiązania. Inicjatywa Dyżuru Otwartych Drzwi jest dziełem miłosierdzia, które diecezjalna Caritas chce okazać ludziom w potrzebie. - Chcemy wyjść naprzeciw potrzebom osób, które wpadają w biedę, kłopoty z powodu bezradności, braku umiejętności znalezienia właściwego rozwiązania. Caritas diecezjalna, która jest położona w centrum miasta to dobre miejsce na takie spotkania. Przygotowaliśmy pokój spotkań i znaleźliśmy wolontariuszy, którzy, jako fachowcy w różnych dziedzinach, będą czekać na każdego, kto potrzebuje porady, wysłuchania, rozmowy - zapowiedział dyrektor CDKK ks. Tomasz Roda.
Dyżur Otwartych Drzwi będzie się odbywał w siedzibie Caritas na ul. bp Czesława Domina 8 w każdy poniedziałek w godzinach 17-19. W pierwsze poniedziałki miesiąca dyżur będzie pełnił terapeuta ds. uzależnień, w drugie - pedagog, w trzecie - psycholog, w czwarte i piąte - kapłan.
Ks. Tomasz Roda, mgr Dagna Kozłowska, mgr Lucyna Lisińska Katarzyna Matejek /Foto Gość
Dyżurować będą:
- dr Wiesław Ireneusz Dzietczyk. Jest specjalistą psychoterapii uzależnień, cenionym nauczycielem akademickim, doświadczonym w zakresie pomocy psychologicznej, nowoczesnych metodach diagnozowania, terapii uzależnień i psychoterapii rodzin z problemami przemocy; doświadczony w prowadzeniu osób w stresie pourazowym, z zaburzeniami osobowości i psychicznymi;
- mgr Dagna Kozłowska. Jest absolwentką Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Pracowała z dziećmi w przedszkolu, młodzieżą licealną, z małżeństwami w kryzysie. Jest członkiem Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, kilka lat była członkiem zarządu oddziału w Poznaniu. Aktualnie pracuje w Zespole Szkół nr 2 w Koszalinie oraz w caritasowskim Centrum Kryzysowym dla Kobiet i Kobiet z dziećmi. Współorganizatorka Caritas Akademii;
- mgr Lucyna Lisińska - pedagog. Obecnie pracuje jako kierownik świetlicy profilaktyczno-wychowawczej Caritas oraz koordynator Zespołu Interwencyjnego w Centrum Kryzysowym dla Kobiet i Kobiet z dziećmi. Ukończyła studia o kierunku pedagogika socjalna i resocjalizacyjna. Lubi pracować z dziećmi, młodzieżą i ich rodzicami;
- ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Jest byłym duszpasterzem akademickim. Prócz studiów filozoficzno-teologicznych ukończył także studia z pedagogiki w zakresie ogólnym. Twórca pielgrzymek rowerowych.
Dyżur Otwartych Drzwi połączony jest z drugą nową inicjatywą Caritas - Telefonem Zaufania Caritasu. - Chcemy być bardziej dyspozycyjni i dostępni niż tylko poprzez dyżury poniedziałkowe – zapewnia ks. Roda. - Zamysłem Telefonu Zaufania jest to, byśmy jako Caritas dotarli jeszcze dalej, na peryferie biedy, potrzeb, bezradności. Telefon będzie aktywny od rana do wieczora, także w weekendy - by przyjąć zgłoszenie, doradzić, wskazać możliwości pomocy. Numer telefonu będzie ogłoszony na stronie internetowej Caritas, na ulotkach, facebooku i w innych miejscach. Dyżur będzie pełnił wolontariusz dr Wiesław Ireneusz Dzietczyk.
Nr Telefonu Zaufania Caritas to: 572685855. Obydwie inicjatywy ruszają w poniedziałek 2 lutego o godz. 17.