48 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpoczął się przekazaniem Sztandaru Krajowego Apostolstwa Trzeźwości diecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Pod hasłem „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu” rozpoczął się 48. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Tego dnia Sztandar Krajowego Apostolstwa Trzeźwości, peregrynujący po naszej diecezji, został przekazany delegatom ze Szczecina.
Przybył do diecezji 14 października ubiegłego roku. Przez kilka miesięcy peregrynował po tych parafiach, w których krzewione jest apostolstwo trzeźwości. Uroczystość pożegnalna odbyła się w parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Mszy św. dziękczynnej za 4 miesiące obecności sztandaru w diecezji przewodniczył bp ordynariusz Edward Dajczak.
Bp Dajczak poruszył w homilii temat miłości i wykluczenia. - W spotkaniu prawa i Ewangelii nie ma miejsca na neutralność, zawsze się jest po którejś stronie. Po której jesteś stronie? - pytał biskup. - Odpowiedź znajdziemy w naszych sercach, w tym, jak reagujemy na drugiego człowieka.
- W świecie kultu konsumpcji jakiekolwiek wyrzeczenie jest niemile widziane. Nie lubimy stawianych nam granic. Ale kiedy ich brak, kiedy Boże przykazania nie wyznaczają już drogi, to tylko dotąd potrafimy tolerować innych, dopóki nie zapadną w stan choroby. Potem mijamy ich na ulicy, obchodzimy. Patrzymy z politowaniem na tych, którzy dawniej może nawet byli towarzyszami naszych zabaw. Ale dziś są dla nas trędowaci.
Biskup wskazał na apostołów trzeźwości, którzy jak Jezus pochylają się nad alkoholikami, podając im ręce, oddając swój czas. Zachęcał wszystkich, by upodabniali się do Jezusa.
Po homilii przedstawiciele archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej przejęli sztandar, który jeszcze dziś ma być wprowadzony do Szczecina. Bp Dajczak pożegnał ich życzeniami dobrych owoców spotkań pod sztandarem.
- Sztandar Apostolstwa Trzeźwości wyprowadzić! - zapowiedział ks. Krzysztof Włodarczyk, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego kurii diecezjalnej.
Ks. Włodarczyk podziękował biskupowi ordynariuszowi za otwartość na inicjatywę. - Dzięki temu mogliśmy być jedną z pierwszych diecezji w Polsce, która przyjęła Sztandar Apostolstwa Trzeźwości. Sztandar to pewna symbolika, znak, który nas przywoływał do modlitwy o trzeźwość diecezjan - powiedział ks. Włodarczyk.
Ks. Piotr Zieliński, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, który koordynował peregrynację sztandaru i związane z tym spotkania w dekanatach, podkreślił wkład apostołów trzeźwości w dzieło peregrynacji. - Wraz ze sztandarem pielgrzymowała po parafiach ekipa ewangelizacyjna Apostolstwa Trzeźwości. Modlili się o trzeźwość wspólnie z parafianami, goszczącymi sztandar i dawali wobec nich świadectwo życia w abstynencji.