Zakończył się diecezjalny etap 25. Olimpiady Teologii Katolickiej. Trzech laureatów pojedzie na finał ogólnopolski do Łomży.
W tym roku do testu w auli Wyższego Seminarium Duchownego zasiadło 41 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z diecezji, wyłonionych w etapach szkolnych. Pytania dotyczyły w tym roku dwóch sakramentów: namaszczenia chorych i spowiedzi.
- Tematy nie są łatwe, ale jednak związane z życiem, szczególnie jeśli chodzi o sakrament pokuty i pojednania. Wielu młodych ludzi jest właśnie na etapie poszukiwania jakiegoś pogłębienia w przeżywaniu tego sakramentu. Teoretyczna wiedza może w tym pomóc - mówi ks. dr Radosław Mazur, dyrektor wydziału katechetycznego w kurii biskupiej.
- Materiały na olimpiadę są podzielone na trzy działy. Pierwszy to teksty biblijne dotyczące tych sakramentów. Następnie przewidziane są dokumenty Kościoła: fragmenty z katechizmu, czy nauczania papieskiego, np. w tym roku adhortacja św. Jana Pawła II "Reconciliatio et paenitentia". Trzecią grupę stanowią opracowania teologiczne dotyczące tematu - tłumaczy ks. Mazur.
- Przyznam, że nietrudno było znaleźć kandydatów do wzięcia udziału w olimpiadzie. Są młode osoby bardziej zaangażowane w życie Kościoła, które należą do ruchów religijnych, chodzą na pielgrzymki, czyli żyją wiarą i naprawdę się nią interesują. To nie jest grupa bardzo liczna, ale też wcale nie taka mała - mówi ks. Wojciech Panek, który przywiózł do Koszalina 2 osoby z LO nr 2 w Słupsku.
- Uczniowie przygotowywali się do olimpiady sami. Później mieliśmy jeszcze wspólne spotkania, na których razem przerabialiśmy cały materiał. Uczniowie mogli zapytać się, jeśli czegoś nie rozumieli, rozwiać wątpliwości. Ja też ich przepytałem, zrobiłem im test. Uczniowie mieli np. problemy z terminami łacińskimi, które w teologii się pojawiają. Czasami trzeba było wrócić do notatek z seminarium - przyznaje ks. Daniel Kołacz z Krzyża Wielkopolskiego.
- Z moich rozmów z młodzieżą wynika, że te sprawy ich interesują. Jak mówiły moje uczennice, sakrament spowiedzi to dla nich codzienność, więc poznanie go głębiej od strony teologicznej było dla nich ciekawe. O sakramencie namaszczenia chorych panuje obiegowa opinia, że jest to tzw. ostatnie namaszczenie, więc poznanie go bliżej okazało się dla uczniów ubogacające - mówi Monika Bryła, która uczy w LO nr 5 w Koszalinie.
Swoimi wrażeniami dzielą się też uczniowie, którzy jako pierwsi wyszli z auli seminaryjnej.
- Test był stosunkowo trudny, ale jak ktoś się przygotował, to można go było rozwiązać. Niektóre pytania zostawiłem jednak bez odpowiedzi - przyznaje Dawid Bronszkiewicz z ZSP nr 1 w Pile.
- Na etap szkolny poszedłem z marszu, bo interesuje mnie ta tematyka i coś już czytałem. Ale przed etapem diecezjalnym musiałem już poświęcić więcej czasu na przygotowanie. Największą trudność sprawiły mi pytania dotyczące słów z języka greckiego - zdradza Bartosz Boryca z pilskiej "Nafty". - Na przykład pierwsze pytanie w teście dotyczyło greckiego słowa "metanoia" - dodaje Dawid.
Na etapie diecezjalnym organizatorzy przewidzieli nagrody rzeczowe: aparat fotograficzny, drukarkę i dysk zewnętrzny do komputera. W finale oprócz nagród rzeczowych na laureatów czekają także indeksy na różne uczelnie. Warto podkreślić, że nie chodzi tu tylko o wydziały teologiczne. Wiele uczelni udostępnia kierunki humanistyczne takie jak, psychologia, czy pedagogika.
Nagrody zwycięzcom w etapie diecezjalnym wręczył bp Paweł Cieślik.
Laureaci etapu diecezjalnego:
1. Marcin Solarski z LO nr 1 w Pile - katechetka - s. Renata Polak, salezjanka
2. Bartosz Sobocki z LO nr 2 w Słupsku - katecheta - ks. Wojciech Panek
3. Patryk Stasiewski z LO nr 1 w Pile - katechetka - s. Renata Polak, salezjanka
Ogólnopolski finał 25. OTK odbędzie się w dniach 16-18 kwietnia w Łomży.