W Pile odbył się pierwszy pogrzeb dzieci utraconych.
Pomnik dzieci utraconych na cmentarzu komunalnym w Pile autorstwa Piotra Kucharskiego ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Wykonawcą rzeźby w miejscu pochówku dzieci utraconych jest Piotr Kucharski. - Motywem przewodnim pomnika jest serce. Wewnątrz obrysu serca jest przygotowane miejsce na składanie urn z prochami. W środku serca znajduje się dwumetrowa rzeźba przedstawiająca Świętą Rodzinę. Jest ona wzorowana na rzeźbach wykonywanych przez chrześcijan w Betlejem. Figura zrobiona jest z polskiego granitu ze Strzegomia. Jaj wykonanie od momentu narysowania pierwszej linii na obelisku, zajęło mi ponad dwa miesiące. Rozpocząłem 14 stycznia, ale na szczęście Pan Bóg pobłogosławił pogodą, bo rzeźbę musiałem wykonywać na zewnątrz - mówi autor monumentu.
- Dla mnie to dzisiejsze wydarzenie ma szersze znaczenie, niż tylko doprowadzenie do pochówku dzieci utraconych. Uważam, że we współczesnym świecie toczy się walka o godność życia ludzkiego od poczęcia. Żyjemy w czasach, w których morduje się miliony ludzi. Żaden system totalitarny nie dokonywał takich mordów, jakie dziś dokonują się w świetle prawa w krajach cywilizowanych. Niestety jest jeszcze wciąż przyzwolenie na to wśród zwykłych ludzi, którzy uważają się za dobrych.
- Takie pomniki uświadamiają ludziom, że życie zaczyna się od poczęcia i że nie można w jednym miejscu grzebać dzieci nienarodzonych tak jak należy się to człowiekowi, a jednocześnie w innym kontekście mówić, że to jeszcze nie jest człowiek, i unikając słowa "dziecko", usprawiedliwiać zabójstwo - dodaje Piotr Kucharski.
Koszt budowy pomnika wyniósł ok. 20 tys. złotych. W zbiórkę na ten cel zaangażowały się wszystkie pilskie parafie. Część datków pochodziła także od sponsorów.
Podczas pogrzebu 28 marca na pilskim cmentarzu pochowano prochy ośmiorga dzieci. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 100 poronień rocznie. Pozostaje więc otwartym pytanie, co dzieje się z pozostałymi ciałami dzieci zmarłych przed urodzeniem.
Radni miejscy w Pile uchwałę w sprawie pochówków dzieci utraconych przyjęli 30 kwietnia 2013 roku. Uchwała ta określa, że pogrzeby te sprawowane będą dwa razy do roku. Ceremonia pogrzebowa będzie organizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pile. Koszty pogrzebu w wysokości około 2 tys. zł pokrywać będzie każdorazowo gmina.
Przeczytaj także: