Zakończyły się tegoroczne wielkopostne czuwania młodych pod hasłem: "Krzyż stał się mi bramą".
Na wieczorne spotkania modlitewne prowadzone przeważnie przez bp. Edwarda Dajczaka (czuwanie w Drawsku Pomorskim prowadził bp Krzysztof Zadarko), jak podają organizatorzy, przyszło w sumie ponad 4 tys. młodych ludzi.
- Cieszę się, że czuwania od tylu lat spotykają się z pozytywną odpowiedzią młodzieży. Widać, że młodzi mają potrzebę głębszego przeżycia Wielkiego Postu. Myślę, że nasze czuwania dają im właśnie taką możliwość - mówi ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, odpowiedzialny za organizację czuwań.
Za każdym razem spore wrażenie na tegorocznych uczestnikach czuwań robiła dekoracja w postaci specjalnie podświetlonej bramy w kształcie krzyża. Nawiązując do tego znaku bp Dajczak mówił podczas konferencji m.in. o potrzebie przeżywania wszelkiego cierpienia razem z Jezusem.
- Pierwsze słowa Jezusa z Krzyża to prośba do Ojca: "Przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią". Jezusowi obca jest nienawiść. Nie woła o pomstę, ale o przebaczenie. Również druga część tego wezwania: "Bo nie wiedzą, co czynią" jest ważna. Co ciekawe, Jezus mówi te słowa również o uczonych w Piśmie, a więc o ludziach z nieprzeciętną wiedzą. Ale według Jezusa, oni też czegoś nie wiedzą. Chodzi o niewiedzę miłości. To niewiedza, która wywołuje łzy. To właśnie ta niewiedza miłości sprawia, że tylu ludzi także dziś cierpi - mówił biskup podczas czuwania w Kołobrzegu.
Pasterz diecezji zwracając się do młodych zauważył, że każdy z nich, tak jak Jezus, mógł w swoim życiu spotkać się z nienawiścią. Podkreślił, że doświadczając krzyża od innych tak jak Jezus, również tak jak On trzeba spróbować zareagować miłosierdziem, a nie odwetem. Biskup przyznał, że przebaczenie doznanych krzywd bywa nieraz bardzo trudne. Aby tego dokonać potrzebna jest łaska Boża. Pasterz diecezji zachęcał uczestników spotkania do powierzenia swoich krzyży Jezusowi ukrzyżowanemu.
Znakiem takiego zawierzenia było symboliczne przejście uczestników czuwań przez bramę w kształcie krzyża. Przed przejściem młodzi otrzymywali karteczkę z fragmentem z "Dzienniczka" św. s. Faustyny. Po dojściu do ołtarza trwali chwilę w adoracji Najświętszego Sakramentu. Cały czas podczas przechodzenia kolejnych grup młodzieży przez bramę, odmawiana była Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Tegoroczne czuwania związane też były z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży. W miejscach czuwań, czyli w Szczecinku, Kołobrzegu, Połczynie-Zdroju, Miastku, Białogardzie, Pile, Drawsku Pomorskim, Słupsku i Koszalinie powstały bowiem tzw. punkty przygotowań. Będą się tam odbywały regularne spotkania młodzieży związane z ideą ŚDM.
Oprawą muzyczną tegorocznych czuwań, oprócz ekip lokalnych, zajmowała się diakonia muzyczna pod kierownictwem ks. Arkadiusza Oslisloka.