W Koszalinie rozpoczął się 15. Światowy Festiwal Chórów Polonijnych. Tournée po pomorskich miastach śpiewacy z Ukrainy, Czech i Stanów Zjednoczonych rozpoczęli od szlifowania warsztatu podczas Polonijnej Akademii Chóralnej oraz przygotowania nowego repertuaru, który wykonają wspólnie na gali festiwalowej zamykającej Polonijne Lato.
Również dyrygenci chórów zdobywają nowe umiejętności pod okiem kadry wybitnych muzyków, dyrygentów i profesorów wyższych uczelni muzycznych z Poznania, Bydgoszczy, Rzeszowa i Wrocławia. Zakres warsztatów obejmuje dyrygenturę, emisję głosu, akompaniament z elementami aranżacji.
Do Koszalina przyjechały: Polski Zespół Śpiewaczy "Hutnik" z Trzyńca (Czechy), Chór Kameralny "Cantica Anima" z Baru (Ukraina), Polski Amatorski Chór Kameralny im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza (Ukraina) oraz Polski Chór Reprezentacyjny z Nowego Jorku (USA).
- Śpiewanie dużo dla nas znaczy, bo lubimy muzykę. Miłość do sztuki jest w naszym koncertowaniu najważniejsza - mówi Ludmiła Hałabuda, dyrygentka Chóru Kameralnego "Cantica Anima" z Baru. - Chętnie przyjeżdżamy do Polski, bo tutaj możemy podnosić swoje umiejętności pod okiem mistrzów, podczas warsztatów pracujemy z wybitnymi profesorami. To jest dla nas drogocenne. Dużo daje nam także słuchanie innych chórów, które razem z nami biorą udział w festiwalu.
L. Hałabuda bywa ze swoimi chórzystami w Polsce dość często, jednak do Koszalina przyjechała dopiero drugi raz. - 15 lat temu byłam tu z małym zespołem "Elegia". Cieszę się, że mogłam tu przyjechać ponownie.
Kolejnych koncertów będzie można wysłuchać: w środę o 20.00 oraz w niedzielę o 10.30 w kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie, w piątek o 18.00 w kościele pw. Wniebowstąpienia Polskiego w Dygowie i w sobotę o 18.00 w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu. Polonijne Lato zakończy koncert galowy, który odbędzie się w Filharmonii Koszalińskiej w niedzielę o 20.00.
Wstęp na koncerty jest wolny. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".