Nowy numer 23/2021 Archiwum

Coraz więcej skautów

Drużyna dziewczyn przebywająca na obozie w Ostrorogu k. Łubowa przyjechała z pielgrzymką do Skrzatusza.

Skautki zwiedzały sanktuarium oraz uczestniczyły w Eucharystii, podczas której każda z nich mogła w osobistym akcie oddania powierzyć swoje życie Matce Bożej.

Skauting to propozycja wielowymiarowego rozwoju człowieka ku świętości. - Od typowego harcerstwa różni nas to, że dla nas bardzo ważny jest element religijny - tłumaczy Kinga Pawlak, drużynowa z II Drużyny Maryi Gwiazdy Morza z Chojnic, do której należy samodzielny zastęp z Piły.

- Wychowanie w skautingu ma 5 głównych celów, które można by ująć w hasła: zdrowie, charakter, zmysł praktyczny, służba, Bóg - dodaje doświadczona skautka.

Kinga na co dzień jest psychologiem w gimnazjum i liceum. - Nie znam lepszej metody wychowawczej, kształtującej całego człowieka, czyli od strony emocjonalnej, społecznej i religijnej jednocześnie - przyznaje.

Obóz skautingowy to dla młodego człowieka prawdziwe wyzwanie. - Wstajemy wcześnie rano, mamy rozgrzewkę, wspólną modlitwę, śniadanie. Każdego dnia uczestniczymy we Mszy św. i mamy wiele zajęć praktycznych - opowiada Dorota Głąb z Piły.

Jednym z zdań przez kilka pierwszych dni obozu jest tzw. "pionierka". Uczestnicy sami muszą zbudować sobie prycze, latryny, kuchnię, ołtarz i wszystko, co będzie im potrzebne, aby przetrwać kilkanaście następnych dni.

Sporo czasu skauci przeznaczają też na kształtowanie ducha. Na obozie uczą się rozważania Słowa Bożego, uczestniczą w adoracjach, mają czas na modlitwę osobistą.

- Każdy obóz ma też swoją fabułę. My w tym roku przerabiamy "Ostatnią bitwę", czyli 7. część "Opowieści z Narnii". Robimy stroje i potem bierzemy udział w tzw. wielkiej grze. Cały zastęp wyrusza do lasu na kilka godzin i wykonuje różne zadania zgodnie z ustaloną fabułą na podstawie przerabianej książki - tłumaczy Dorota z Piły.

- W ogóle w skautingu, nie tylko podczas obozów, sporo się dzieje - tłumaczy Kinga Pawlak. - Uczymy się szyfrów, węzłów, wielu umiejętności praktycznych, rękodzieła, wzornictwa. Chłopcy mają więcej zajęć siłowych, wyczynowych, dziewczyny idą bardziej w zajęcia plastyczne. Angażujemy się w wolontariat w hospicjum, obstawiamy liturgię w parafii. Troszczymy się o życie sakramentalne, żeby żyć w łasce uświęcającej. Uczymy się też tworzenia wartościowych relacji z rówieśnikami - dodaje drużynowa.

Jak przyznaje ks. Mateusz Chmielewski, wikariusz w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Pile, który posługuje skautom, zainteresowanie tą formą duszpasterstwa powoli rośnie także w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Skauci Europy to popularna nazwa Federacji Skautingu Europejskiego, którą w Polsce reprezentuje Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza".

W diecezji obecnie tworzą się zastępy w Pile, Słupsku, Sławnie, Sławsku, Starym Krakowie. Zainteresowani są także w Szczecinku, Połczynie-Zdroju i w Koszalinie.

Na naszych łamach będziemy informować o miejscach, gdzie od września będą działać zastępy skautów na terenie diecezji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama