Na kilka godzin Kołobrzeg stał się najzdrowszym z polskich miast. Podczas pikniku profilaktycznego można było bezpłatnie skonsultować się ze specjalistami i zadbać o swój stan zdrowia.
Spirometria, mammografia czy porady dietetyka - to tylko niektóre z propozycji, które czekały na każdego, kto odwiedził teren przy latarni morskiej. Na kilka godzin w sobotnie przedpołudnie wyrosło tu miasteczko zdrowia. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach bezpłatnie można było wykonać podstawowe badania lub skorzystać z fachowych porad. Chętnych, mimo dość kapryśnej pogody, nie brakowało.
Na stanowisku obsługiwanym przez dwóch dietetyków kołobrzeskiego Szpitala Regionalnego można było zmierzyć swój wskaźnik BMI i sprawdzić, czy masa ciała jest prawidłowa. - Zazwyczaj panie mają z tym większy problem, ale widzę, że i one chętnie sprawdzają swoją wagę - mówi dietetyk Hanna Jelińska.
- Coraz więcej mówi się o problemie otyłości, coraz więcej poświęca mu się uwagi. To dobrze, że nawet najmłodsi uwrażliwiani są na to, że warto właściwie się odżywiać, zmieniać nawyki i sprawdzać, co jemy - przyznaje z zadowoleniem. Jak dodaje, zmienia się też świadomość starszego pokolenia, które coraz chętniej korzysta z porad specjalistów, zamiast stosować diety-cud na własną rękę lub bagatelizować nadwagę. - Obserwujemy, że chętniej przychodzą do nas ludzie z problemami, o których jeszcze kilka lat temu w ogóle nie mówili. Takie akcje też temu sprzyjają - zauważa.
Ogonek chętnych ustawiał się również do namiotu, w którym wykonywano badanie spirometryczne płuc. - Badamy wydolność oddechową i pojemność płuc. To pozwala nam stwierdzić, czy - mówiąc potocznie - są jakieś ograniczenia w oddychaniu, diagnozujemy astmę oskrzelową czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc - mówi Agnieszka Goch-Budna ze Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. Szczególnie zachęcała do wykonania badań osoby palące papierosy. - Wprawdzie moda na palenie mija, ale palaczy wciąż jest jeszcze za dużo. Te badania dla nich to dobry straszak, ale i zachęta do tego, żeby zerwać z nałogiem - dodaje.
Podczas pikniku można było także pod okiem fachowców nauczyć się udzielać pierwszej pomocy medycznej. - Pracuję także w biurze wezwań i nierzadko słyszę, że ktoś się boi udzielić pierwszej pomocy, bo wpada w panikę lub zwyczajnie nie wie, jak i obawia się, że bardziej zaszkodzi niż pomoże - zauważa Rafał Niedźwiadek z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. - Z wiedzą o udzielaniu pierwszej pomocy jest różnie, warto więc przećwiczyć sobie właściwe zachowania. Przypomnijmy, że najważniejszą sprawą jest wezwanie pomocy i słuchanie dyspozytorów, którzy poprowadzą nawet przez telefon w pierwszych minutach do przybycia fachowych sił ratowniczych. To klucz do sukcesu, bo dajemy szansę poszkodowanemu na przeżycie - tłumaczy ratownik.
Dużą popularnością cieszył się również mammobus, w którym kobiety w wieku od 45. do 49. roku życia oraz powyżej 70. roku mogły wykonać bezpłatne badania. Pozostałe panie mogły dowiedzieć się, gdzie w ramach programu profilaktycznego można takie badania wykonać oraz jak samej kontrolować się w domu.
- Tylko 47 proc. kobiet w wieku 50-69 lat, które raz na 2 lata mogą bezpłatnie wykonać badania mammograficzne, korzysta z tej propozycji. W Szczecinie ramach programu mamy 4 pracownie mammograficzne, które odwiedza tylko 42 proc. tych kobiet, do których kierujemy program. Kobiety myślą o wszystkich, dbają o rodzinę, o znajomych, ale nie myślą o sobie - zauważa Alicja Pelakowska z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie.
Przekonuje, że warto nie tylko kontrolować piersi u lekarza, ale także nauczyć się samobadania. - Badając się co miesiąc, jesteśmy w stanie wykryć guzek jednocentymetrowy, a to nam daje 90 proc. szans na całkowitą wyleczalność bez konieczności mastektomii - przekonuje.
Piknik zorganizowany został w ramach 6. Forum Profilaktyki i Promocji Zdrowia, które stało się płaszczyzną wymiany doświadczeń, jak i tworzenia koalicji na rzecz promocji zdrowego trybu życia. Do jego priorytetowych założeń należą: propagowanie dobrych praktyk na rzecz działań prozdrowotnych, edukacja zdrowotna, a także zachęcanie do przygotowywania programów profilaktycznych i korzystania z ich możliwości.