W świecie odkryć i eksperymentów

Podczas kilku festiwalowych godzin każdy – niezależnie od wieku i zainteresowań – mógł się przekonać, że nauka to nie tylko godziny spędzane nad podręcznikami, ale także fascynująca przygoda i doskonała zabawa.

Po raz piętnasty Politechnika Koszalińska otworzyła szeroko swoje podwoje dla ciekawych otaczającego świata i zaprosiła na Zachodniopomorski Festiwal Nauki.

Odwiedzający nie narzekali na brak festiwalowych atrakcji. Każdy – od przedszkolaka po seniora – mógł znaleźć tu coś interesującego dla siebie.

Prezentacje odbywały się w trzech kampusach  Politechniki Koszalińskiej.

Pod okiem naukowców można było sprawdzić wytrzymałość materiałów, z których zbudowane są nasze domy, obejrzeć w trójwymiarze wybrane miejsca w Koszalinie, eksperymentować ze światłem, sprawdzić jak powstają przestrzenne formy z wykorzystaniem drukarki 3D lub tworzyć rzeźby z materiałów recyklingu.

Najmłodszym uczestnikom festiwalu najbardziej podobało się eksperymentowanie i odkrywanie, że fizyka czy matematyka to nie tylko rozwiązywanie skomplikowanych zadań domowych.

- Chciałbym, żeby takie festiwale pomagały młodym ludziom w przełamywaniu stereotypów dotyczących nauk ścisłych. Z drugiej strony istnieje ryzyko wytworzenia się przekonanie, że nauka to jedna wielka zabawa i gadżety. Niestety, często przyprawia ona o ból głowy, sporo trzeba się napracować, żeby czegoś się nauczyć, ale jeśli tego naukowego bakcyla złapie się w dzieciństwie, to z dużo mniejszymi oporami przychodzi zdobywanie nawet tak skomplikowanej wiedzy – przyznaje dr Tomasz Suszko z Zakładu Fizyki Instytutu Mechatroniki, Nanotechnologii i Techniki Próżniowej, który opowiadał odwiedzającym o próżni i drganiach.

Jak zauważa prof. Witold Gulbiński, prorektor do spraw nauki Politechniki to także okazja do promowania uczelni.

- Podejmujemy bardzo różne działania, żeby zwiększyć atrakcyjność naszej uczelni, a to jeden z elementów tych działań. Chcemy pokazywać, że nauka jest fascynująca w każdej grupie wiekowej – mówi.

Podczas festiwalu prezentowano również nowoczesne maszyny i sprzęt rolniczy, roboty mobilne i przemysłowe oraz bezzałogowe maszyny zdalnie sterowane, czyli drony. Ponadto odbywały się krótkie wykłady np. o problemach współczesnego świata, o wykorzystaniu lęku w przekazie reklamowym, czy mikroprocesorach.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..