To miejsce ma swój klimat i historię - zarówno jako budynek, jak i renomowana szkoła z tradycjami.
Liceum im. St. Dubois od lat w rankingu "Perspektyw" jest wśród 100 najlepszych tego typu placówek w Polsce. W roku 2006 było nawet w pierwszej dziesiątce.
Nazywane "klasztorem" ze względu na majestatyczny, ponad 100-letni budynek, w którym się mieści oraz zasady, którymi się kieruje.
W tym liceum źle się czują uczniowie mało ambitni. Szkoła może się poszczycić wieloma olimpijczykami, wysoką zdawalnością matur, a także sławnymi absolwentami.
W ramach obchodów 70-lecia szkoły, obecni uczniowie mogli spotkać się np. z Łukaszem Żalem, młodym operatorem filmowym, autorem zdjęć do nagrodzonej Oscarem "Idy", a także do innego nominowanego do tej nagrody obrazu: "Joanna".
Koszalin, 24 września: spotkanie z Łukaszem Żalem w kinie "Kryterium" ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Odbyło się także spotkanie z Mateuszem Grzesiakiem, znanym nie tylko w Polsce trenerem motywacyjnym, współpracującym z największymi firmami w całej Europie, a także z Pawłem Jackowskim, autorem książki: "Pokolenie bez granic".
- Przez te 70 lat wiele się zmieniło: systemy polityczne, struktura szkoły, jej zadania, przepisy, programy nauczania, pokolenia. Ale w tej szkole jest też coś, co się nie zmienia i nie zmieni. My, nauczyciele, wciąż wymagamy. Męczymy naszych uczniów klasówkami, zadaniami, sprawdzianami. Dyscyplinujemy ich. Robimy to, żeby pomóc im stać się mądrymi - mówi Rafał Janus, dyrektor szkoły, również jej absolwent.
W ramach obchodów 70-lecia szkoły dyrekcja przewidziała także Mszę św. w koszalińskiej katedrze, której w sobotę 26 września przewodniczył bp Krzysztof Zadarko. Choć niewielu skorzystało z zaproszenia, biskup podziękował dyrekcji za dostrzeżenie potrzeby jubileuszowej modlitwy.
Koszalin, 26 września: Msza św. w katedrze z okazji jubileuszu szkoły. Z biskupem koncelebrują księża-absolwenci ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość - Jesteśmy tu, aby nasze słowo "dziękuję", które wypowiadamy z okazji jubileuszu, zanurzyć w Najświętszej Ofierze Jezusa Chrystusa. Dzięki temu to słowo przebija się do samego Boga i nabiera niezwykłej mocy. Staje się mocą przemieniającą cały trud, poświęcenie, sens bycia uczniem i nauczycielem, sens budowania tego, co nazywamy szkołą - powiedział biskup.
W homilii hierarcha zwrócił uwagę na konieczność pokornego uznania swojej niewystarczalności w procesie zdobywania wiedzy.
- Kiedy człowiek przez fascynację swoją wiedzą, wynalazkami i osiągnięciami, zaczyna docierać do punktu, w którym wydaje mu się, że wszystko może, szybko przekonuje się, że jednak tak nie jest. Na drodze staje nieuchronna prawda o tym, że nasze życie się kończy. Okazuje się, że w nasze życie wkracza coś, na co człowiek nie ma absolutnie żadnego lekarstwa. Wkracza cierpienie, a w końcu śmierć. Jeśli wtedy w sercu człowieka zabraknie tego fundamentalnego wymiaru otwarcia się na Boga, śmierć, choroba, utrapienie, sprawiają, że nic nie ma sensu. Nie ma sensu wykształcenie, pogoń za pieniędzmi, nawet Nagroda Nobla okazuje się być bez sensu - mówił w katedrze bp Zadarko.
- Jezus, najważniejszy Nauczyciel, nie zostawia swoich uczniów w tym bezsensie. Wkracza On z Ewangelią i z zadaniem odkrycia sensu krzyża. Nie oznacza to, że Bóg jest przeciwko naszym fantastycznym planom. On nie jest kimś, kto chce nam zrobić na złość, ale kimś, kto chce nas poprowadzić za rękę, jak nauczyciel ucznia, do jeszcze większej tajemnicy. Z całym szacunkiem do ludzkiego geniuszu, odkrywa przed nami tajemnicę ludzkiego krzyża, który w złączeniu z krzyżem Jezusa, staje się bramą do wieczności, która nadaje ostateczny sens wszelkim wysiłkom człowieka - zakończył biskup.
Eucharystię wraz z biskupem koncelebrowali księża, którzy są absolwentami LO nr 1: ks. Radosław Mazur, ks. Tomasz Tomaszewski, ks. Grzegorz Szymanowski i ks. Jacek Macki z Livorno we Włoszech.
Koszalin, 26 września: zjazd absolwentów ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość W ramach obchodów 70-lecia szkoły, które rozpoczęły się 20 września odbyło się wiele imprez towarzyszących.
Oprócz spotkań ze znanymi absolwentami, odbył się bieg uliczny "Siódme Poty 7070", a także rajd rowerowy. Szkolny teatr zaprosił na przedstawienie "Śmierć Porucznika".
W piątek 25 września w szkolnej auli odbyła się uroczysta gala z udziałem władz miasta i parlamentarzystów. Zaproszeni zostali także emerytowani nauczyciele i absolwenci.
Główny zjazd absolwentów, w którym wzięło udział kilkaset osób, odbył się w sobotę 26 września. Uroczystości jubileuszowe zakończą się w sobotę wieczorem balem w Hali Widowiskowo-Sportowej przy Politechnice.