Nowy numer 20/2024 Archiwum

OC i inne ubezpieczenia na... ŚDM

Ważnym tematem obrad było objęcie ochroną ubezpieczeniową organizatorów i pielgrzymów, którzy za 9 miesięcy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży.

W Ośrodku Charytatywno-Edukacyjnym "Emaus" Diecezji Radomskiej w Turnie spotkali się przedstawiciele 11 diecezji, które w dziedzinie ubezpieczeń współpracują z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych TUW. To gremium nie było ani przypadkowe, ani też nowe, ponieważ TUW współpracuje z Kościołem katolickim od 20 lat.

- Pracujemy w ten sposób, że zawiązany został Związek Wzajemności Członkowskiej św. Floriana. Stronami umowy zawiązującej ten związek są diecezje Kościoła katolickiego oraz nasze towarzystwo. Obecnie członkami po stronie kościelnej jest 11 diecezji. My udzielamy ochrony ubezpieczeniowej w takim zakresie, jaki jest najbardziej potrzebny diecezjom. Mówimy o ubezpieczeniu mienia, o ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków pracowników i odpowiedzialności cywilnej - wyjaśnia Ewa Stachura-Kruszewska, prezes zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW.

W sprawie Światowych Dni Młodzieży zapewnia: - Spotykamy się z członkami Związku Wzajemności Członkowskiej św. Floriana, by uzgadniać, na jakich warunkach będziemy mogli się włączyć w tak ważne wydarzenie dla świata katolickiego, ale nie tylko, jakimi będą obchody Światowych Dni Młodzieży. Chcemy pomóc zarówno pielgrzymom, jak i osobom, które będą ich wspomagać oraz wolontariuszom.

Gościem debaty był ks. Mariusz Wilk, diecezjalny koordynator ŚDM w diecezji radomskiej, który przedstawił obecnym całą ideę i przebieg Światowych Dni Młodzieży. - Bardzo się cieszę, że zostaliśmy zaproszeni na to spotkanie. Cieszę się, że osoby odpowiedzialne w zakresie ubezpieczeń chcą nam pomóc. Jako duszpasterze nie zawsze myślimy o tak ważnych rzeczach, jak ubezpieczenie od tego, czego byśmy sobie nie życzyli - mówi ks. Wilk.

Co udało się ustalić? Na to pytanie odpowiada ks. Szymon Pikus, ekonom diecezji radomskiej: - Tylko do naszej radomskiej diecezji przyjedzie kilka tysięcy młodych zarówno z Europy zachodniej, jak też zza naszej wschodniej granicy, ale też z Afryki i Ameryki Południowej. Sytuacja ubezpieczeniowa jest dla każdej z tych grup inna. Trzeba więc przygotować odpowiednie oferty i TUW jest gotowe się tego podjąć. Ubezpieczenia obejmą też organizatorów i wolontariuszy.

Oferta obejmie pierwszą część Światowych Dni Młodzieży, kiedy to nasi goście będą u nas w diecezjach. Ochronę ubezpieczeniową na czas pobytu w Krakowie zapewnia inny ubezpieczyciel. Póki co, do marca 2016 r. trwa czas rejestrowania się pielgrzymów w diecezjach. Gdy ten etap się zakończy, diecezje i TUW dokonają finalizacji umowy - mówi ks. Pikus.

W spotkaniu w Turnie, obok gospodarzy z Radomia, wzięli udział przedstawiciele pozostałych archidiecezji i diecezji współpracujących z TUW: białostockiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, płockiej, sandomierskiej, szczecińsko-kamieńskiej, toruńskiej, warmińskiej, włocławskiej, zamojsko-lubaczowskiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy