W Dzień Dziecka Utraconego, na słupskim cmentarzu odbył się pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem.
Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest 15 października. Na słupskim tzw. Nowym Cmentarzu, w pochówku dzieci utraconych wzięło udział ok. 30 osób.
W urnie, która została złożona do grobu, znajdowały się prochy zaledwie czworga dzieci, jednak samo wydarzenie, a także odpowiednie miejsce na cmentarzu, ważne jest również dla osób, które dziecko straciły dawno i nigdy nie miały możliwości zorganizowania odpowiedniej ceremonii.
Wciąż wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą pochować swoje dziecko niezależnie od tego, w którym momencie ciąży zmarło.
- Przyszłam tutaj dzisiaj dlatego, ponieważ sama utraciłam dziecko już ponad 30 lat temu. Bardzo chciałam uczestniczyć w tej smutnej, ale i wielkiej uroczystości. Bycie tutaj daje mi poczucie ukojenia i pewności, że w moim sercu miłość do utraconego dziecka nigdy nie zagaśnie - mówi Daniela ze Słupska.
- Ciągle pamiętam tę stratę. Oczywiście nie odczuwam tego tak, jak na początku, ale kiedy przychodzą dni związane ze zmarłymi, jak teraz, kiedy zbliża się listopad, to cała ta sprawa na nowo ożywa w moim sercu... po tylu latach - dzieli się słupszczanka.
- Dzisiaj będąc na Mszy św., w sercu nadałam mojemu dziecku imię. Nigdy wcześniej tego nie zrobiłam - kończy wyraźnie wzruszona p. Daniela.
Mszy św. w kościele pw. św. Maksymiliana przewodniczył ks. Cezary Iwanowski, kapelan słupskiego szpitala. Koncelebrowało z nim kilku kapłanów z obu słupskich dekanatów.
- Tajemnica śmierci dziecka jest trudna do przyjęcia, a każde wyjaśnienie uważamy za złudne. Tylko wiara, która przekracza możliwości myślenia, może rzucić na to jakieś światło. Bóg obiecał nam dać siebie. Jest to obietnica Pana Wszechświata, który wszystko stworzył i obiecał człowiekowi, że z Nim będzie dzielił życie na zawsze. Zanurzyć się w tym wiecznym życiu, które jest życiem samego Boga, to przyszłość, która nas czeka. Wszyscy więc napełnijmy się nadzieją, że Bóg przyjął te zmarłe dzieci do radości życia wiecznego. Ufamy, że wolne od osobistych grzechów, przebywają z Bogiem i orędują za swoimi rodzicami i nami wszystkimi - powiedział w homilii ks. Iwanowski.
W miejscu pochówku dzieci utraconych na słupskim cmentarzu niedługo stanie pomnik. Organizacje katolickie uzyskały środki na jego budowę w ramach słupskiego Budżetu Partycypacyjnego na rok 2016.
17 października pogrzeby dzieci utraconych odbędą się jeszcze: po raz dziesiąty w Koszalinie, po raz drugi w Pile i po raz pierwszy w Szczecinku. Dokładny program uroczystości TUTAJ