Nowy numer 24/2021 Archiwum

Ugoszczą bezdomnych nie tylko w Wigilię

Będzie nowa jadłodajnia dla bezdomnych w Domu Miłosierdzia Bożego.

Stołówka wyposażona w zaplecze kuchenne otworzy swe progi w Wigilię, 24 grudnia. Odtąd będzie na stałe gościć bezdomnych na codziennych obiadach.

W tym roku Wigilijną wieczerzę dla samotnych i bezdomnych Koszalina przygotują wspólnie Caritas i Dom Miłosierdzia Bożego. Świętowanie rozpocznie się o 16.30 Mszą św. wigilijną w kaplicy Domu Miłosierdzia, której będzie przewodniczył bp. Edward Dajczak.

Po Mszy św. bezdomni i samotni zostaną ugoszczeni wieczerzą w Domu Miłosierdzia.

Przedsięwzięcie wymaga wielu rąk do pracy, dlatego placówki poszukują wolontariuszy, którzy pomogą w przygotowaniu wieczerzy, paczek, obsługi stołów. Chętni są zaproszeni na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 7 grudnia o g. 17.30 w centrali Caritas na ul. Bp. C. Domina 8 w Koszalinie. Mogą się także zgłaszać do koordynatora Caritas Pawła Marsickiego (tel. 501 546 767)

Wieczerza wigilijna będzie zarazem przyjęciem bezdomnych na stałe do jadłodajni, która powstaje w Domu Miłosierdzia. Po okresie przejściowym, w którym posiłki będą nadal w części wydawane w centrali Caritas na ul. Domina, funkcję żywienia koszalińskich bezdomnych przejmie całkowicie Dom Miłosierdzia Bożego.

- Jadłodajnia dla bezdomnych jest wspólną inicjatywą Caritas i Domu Miłosierdzia - wyjaśnia dyrektor Caritas DKK ks. Tomasz Roda. - Jesteśmy organizacjami, którym wspólna jest troska o ubogich w duchu chrześcijańskim. Dlatego podjęliśmy decyzję, by nie dublować się w działaniach, przeciwnie, poprzez połączenie sił, podwyższyć ich standard.

Obecna jadłodajnia dla bezdomnych mieści się w budynku centrali Caritas. - Ten obiekt nie jest przystosowany do wydawania posiłków. Nie posiadamy kuchni, musimy posiłkować się cateringiem - wyjaśnia ks. Roda. - Przeniesienie stołówki do Domu Miłosierdzia, gdzie powstaje profesjonalne zaplecze kuchenne, pozwoli obniżyć koszty przygotowywania posiłków i przyjąć ludzi w godnych standardach. Nie mniej ważne są wymogi sanitarne odnośnie kuchni, zaplecza, które Dom Miłosierdzia spełnia. Dlatego podpisaliśmy porozumienie o współpracy i stołówka będzie naszą wspólną misją.

Nie zmienia to faktu, że przy centrali Caritas nadal będzie funkcjonowała łaźnia  pralnia dla bezdomnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama