Zespół wokalny „Prymus” z Kościerzyny i Chór Mieszany Szkoły Katolickiej w Koszalinie wyśpiewały sobie prawo do reprezentowania regionu podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.
Podczas eliminacji rejonowych w Kołobrzegu to ich interpretacje kolęd okazały się najciekawsze i najlepiej wykonane.
W tym roku na scenie Klubu Wojskowego 8. Batalionu Remontowego zaprezentowało się zaledwie 9 podmiotów wykonawczych: zespoły wokalne, chóry i soliści. To znacznie mniej niż w poprzednich latach, ale za to, jak zauważyli członkowie jury, poziom wykonań był wyrównany i wysoki.
Dla żeńskiego zespołu wokalnego „Prymus” dzisiejszy występ to drugie podejście do festiwalu. W ubiegłym roku dziewczyny zostały ocenione wysoko, ale nominacji do dalszej części konkursu nie uzyskały. Tym razem ich kolędy „Z narodzenia Pana” oraz „One still night” podbiły serca jurorów. Tę pierwszą pastorałkę dziewczęta wyśpiewały nie tylko po polsku, ale także po kaszubsku.
- Uczymy się języka kaszubskiego, więc nie ma znaczenia, czy śpiewamy po polsku czy po kaszubsku. Wkładamy w to tyle samo serca, bo przecież w kolędach chodzi o bożonarodzeniową radość, o obwieszczanie przyjścia na świat Jezusa i nie ma znaczenia, w jakim języku się to robi - mówi Nina Karpińska.
Chórzyści z Katolickiej Szkoły im. Jana Pawła II, w silnej, bo blisko czterdziestoosobowej obsadzie, postawili na tradycję. Czterogłosowe wykonanie kolęd „Wśród nocnej ciszy”, „Mizerna cicha” oraz „Północ już była” pokazało kunszt wokalny młodych śpiewaków.
- Bardzo lubię te nasze, tradycyjne, doskonale znane kolędy, bo świetnie się je śpiewa. Wolę je od różnych świątecznych utworów, które są popularne przez sezon czy dwa. Te stare kolędy znamy wszyscy od dzieciństwa, śpiewaliśmy je z dziadkami, z rodzicami i śpiewać będziemy z naszymi dziećmi, co sprawia, że tworzy się cudowna więź łącząca na kolędowaniu pokolenia - zauważa Magdalena Kowalska, dyrygent chóru.
Dziewczyny z kościerzyńskiego Prywatnego Gimnazjum i chór z „Katolika” zmierzą się z najlepszymi kolędnikami w Będzinie. W styczniu podczas II etapu będą reprezentować nasz region i rywalizować z zespołami i solistami z pozostałych 36 ośrodków eliminacyjnych.