Koszalińsko-Kołobrzeski

Peregrynacja symboli ŚDM

Od 24 stycznia młodzi z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w obecności Krzyża i ikony Matki Bożej będą przygotowywać się do Światowych Dni Młodzieży.

Krzyż ŚDM to Krzyż Młodych, którego historia sięga Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia w roku 1983. Krzyż ten został wówczas wniesiony do bazyliki św. Piotra na ramionach młodzieży, która zaraz za papieżem Janem Pawłem II przekroczyła drzwi święte. Przez cały rok Krzyż stał obok konfesji św. Piotra, stając się znakiem Roku Odkupienia, natomiast na zakończenie jubileuszu papież przekazał go młodzieży, mówiąc: „Umiłowani młodzi, u kresu Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa. Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”. Od tego czasu Krzyż był świadkiem Światowych Dni Młodzieży.

W 2003 roku dołączyła do niego ikona Salus Populi Romani. Ten wizerunek Matki Bożej pochodzi z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Nazwa ikony oznacza "Ocalenie Ludu Rzymskiego", co jest nawiązaniem do przekonania rzymian, że Matka Boża wielokrotnie uratowała ich miasto. W czasach klęsk, zaraz czy wojen noszono ten obraz – niczym Arkę Przymierza – po ulicach Rzymu.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..