Dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu niskiego statusu materialnego zaangażowały się w popularyzację wiedzy o historii Słupska.
W ramach projektu "Audiobook na Krętej" przygotowują książkę dotykową.
Fabułę zatytułowaną „O skrzatach i tajemnicy czterech wieżyczek” napisała słupska pisarka i dziennikarka Jolanta Nitkowska-Węglarz. Opowieść oparta jest na historii zabytkowego kościoła św. Mikołaja w Słupsku oraz historycznej ulicy Krętej biegnącej wzdłuż niego. Przez stulecia budynek spełniał wiele funkcji - od sakralnej po magazynową - by ostatecznie po wojnie stać się instytucją kulturalną - biblioteką publiczną.
Warsztaty książki dotykowej odbyły się w Miejscu Animacji Kultury działającej przy Bibliotece im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. Po przeczytaniu i omówieniu baśni każde z dzieci otrzymało jej fragment. Na papierze o zróżnicowanej fakturze i z użyciem różnych materiałów, np. płótna, filcu, koralików, guzików, wykonało ilustrację, która będzie mogła być odczytana przez osobę niedowidzącą.
Odbiorcami audiobooka będą użytkownicy bibliotek ze Słupska i z powiatu słupskiego, w tym osoby niepełnosprawne z dysfunkcją wzroku.
- Przygotowałam jedną stronę książki dotykowej. Później powstanie z tego cała książka, którą będą mogły przeczytać osoby niewidome. Na kartce tektury wykonałam skrzata z wełny, patyczków, zapałek - powiedziała Natalia z SP 6 w Słupsku. Dziewczynka przyznaje, że dzięki warsztatom zainteresowała ją historia słupskiej biblioteki.
- Nasze książki są przeznaczone dla dzieci niewidomych i niedowidzących, ale także innych dzieci, które przychodzą do biblioteki - powiedziała Elżbieta Marszałek, koordynatorka warsztatów. - Wyjątkowe jest to, że tutaj dzieci tworzą coś dla innych dzieci. Dziś pracują z nami podopieczni placówki wsparcia dziennego. Rozumieją szczytny cel i bardzo angażują się w pracę.
Projekt realizowany jest w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura Dostępna".
(obraz) |