Nadmorscy wczasowicze mają okazję poznać mało znanego błogosławionego - Jana z Łobdowa.
Franciszkanie z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Darłówku postanowili zaznajomić wczasowiczów, przybywających do ich miejscowości na letni wypoczynek, z mało znanym orędownikiem ludzi pracujących na wodzie oraz tych, którzy zostali fałszywie oczernieni.
O postaci bł. Jana z Łobdowa opowiedział im br. Zbigniew Joskowski. 21 lipca przyjechał do Darłówka, by w ramach cyklu "Lata u franciszkanów", by podzielić się z nimi wiedzą, którą zdobył pisząc książkę "Błogosławiony Jan z Łobdowa ", wydaną w 2014 roku.
Bł. Jan z Łobdowa to postać dotąd znana nielicznym, raczej zakonnikom franciszkańskim, którzy go czczą od dawna, choć i oni nie wszyscy, ponieważ po okresie rozwoju kultu w XVII i XVIII wieku, wiek później postać ta odeszła niemal w całkowite zapomnienie.
Obecnie franciszkanie - Bracia Mniejsi Konwentualni - przywołują pamięć o swoim współbracie. Zadanie to otrzymał w 2006 roku br. Zbigniew Joskowski, z wykształcenia informatyk naukowy, bibliotekoznawca i archiwista, autor wielu książek oraz tomików poezji. Książka o bł. Janie z Łobdowa to jego drugie studium biograficzne po "Bł. Janie XXIII". - Celem napisania publikacji było, by przywołać pamięć o bł. Janie, który urodził się i posługiwał na terenie naszej gdańskiej prowincji zakonnej - powiedział autor. - Obecnie w Polsce kult ten rozwija się najsilniej na terenie diecezji toruńskiej za sprawą bp. Andrzeja Suskiego, który patronuje i wspiera różne inicjatywy z tym związane.
W życiorysie Łobdowczyka nie brakuje ekscytujących fragmentów, jak choćby ten, że przez współbraci został oskarżony o prowadzenie podwójnego życia. Gdy okazało się, że dochodzące z jego celi odgłosy kobiety i dziecka pochodzą z widzenia Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus, bł. Jan nie tylko zyskał cześć w oczach franciszkanów, ale i szerzej znane miano orędownika ludzi fałszywie oczernionych. Inne perypetie sprawiły, że patronuje on również ludziom pracującym na wodzie, zwłaszcza na rzekach.
Parafia franciszkanów w Darłówku ożywia kult bł. Jana z Łobdowa w naszej diecezji. 10 października 2015 r. przyjęła jego relikwie, a ostatnio - 20 lipca - w kościele zawisł wizerunek błogosławionego. Przed niespełna miesiącem relikwie towarzyszyły procesji statków, które na pełnym morzu oddały cześć pochowanym w Bałtyku marynarzom. W październiku we wspomnienie liturgiczne błogosławionego odbędzie się w Darłówku ogólnopolskie spotkanie mężczyzn.