Już po raz czwarty nad Bałtykiem odbyły się Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim. Bogaty program stworzył okazję do zatrzymania się nad losami bohaterów powojennego podziemia.
Spotkanie rozpoczęło się w piątek 14 października. Z koncertem "Lekcja historii w piosence o Żołnierzach Wyklętych" wystąpił Andrzej Kołakowski, działacz opozycyjny w okresie PRL, bard, poeta, pedagog, publicysta, nauczyciel akademicki.
W sobotę 15 października odbyła się kolejna edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Wzięło w nim udział 35 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa zachodniopomorskiego.
Jak zapewniają organizatorzy, tego typu wydarzenia są doskonałym sposobem na przybliżanie i popularyzację wiedzy nie tylko o samym rotmistrzu, ale w ogóle o historii Polski, szczególnie o jej wciąż zapomnianych i przez lata zakłamywanych okresach.
Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 57 pytań dotyczących życia i działalności Rotmistrza. Autorką testu była Magdalena Ruczyńska z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Nagrodą główną , której fundatorem był starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski, była kopia rogatywki rotmistrza Witolda Pileckiego.
Zwycięzcą konkursu został po raz drugi Szymon Wytlib, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 r. z Kalisza Pomorskiego. Na drugim miejscu uplasowała się uczennica I LO im. M. Kopernika w Kołobrzegu, Dominika Kowalczyk. Tuż za nią, na trzecim miejscu znalazła się również uczennica ze szkoły z Kalisza Pomorskiego, Olivia Kucharska.
Konkurs wiedzy o rotmistrzu Pileckim. Katolicka Inicjatywa Kulturalna Kołobrzeskie Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim zakończyła uroczysta gala, która odbyła się w sali teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta. Jej uczestnicy mogli obejrzeć film dokumentalny o rotmistrzu Pileckim, a także premierowy spektakl pt: "Zachowałam się jak trzeba - rzecz o Danusi Siedzikównie" autorstwa Mileny Tejkowskiej do muzyki Jacka Chrobaka. Przedstawienie miało formę monodramu, który wykonała Jagoda Rall.
Autorka monodramu pokazała w nim tragizm młodości "Inki", która tak samo jak inne nastolatki miała swoje marzenia, plany, których jednak nie dane jej było zrealizować, ponieważ została brutalnie zamordowana przez ludzi, którzy nigdy za swą zbrodnię nie ponieśli kary. - Sceniczna prezentacja jej losów to hołd złożony pamięci tej wielkiej bohaterki - mówią organizatorzy wydarzenia.
Zwieńczeniem gali był koncert w hołdzie Żołnierzom Wyklętym pt. "Podziemna Armia powraca" w wykonaniu Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego.
Organizatorem IV Kołobrzeskich Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim jest Urząd ds Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu oraz Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna.
Po raz kolejny gościem wydarzenia był Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego.
Patronat medialny nad imprezą sprawował m.in. "Gość Niedzielny".