Bp Krzysztof Zadarko poświęcił kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Białogardzie. Uroczystość odbyła się 16 października, we wspomnienie patronki parafii.
Kościół św. Jadwigi był już pobłogosławiony i dopuszczony do użytku sakralnego w roku 1994 przez bp. Ignacego Jeża. Na właściwe poświęcenie trzeba było czekać tyle lat, ponieważ kościół nie miał jeszcze m.in. stałego ołtarza.
- Doprowadziliśmy do końca wszelkie remonty. Przede wszystkim zainstalowaliśmy stały ołtarz i ambonę z białego marmuru. Zmienione zostały także inne elementy, które są ważne w liturgii, czyli światło i nagłośnienie. Kościół został odnowiony wewnątrz i z zewnątrz. Zrobiliśmy znaczny remont, można powiedzieć, że kapitalny - wylicza ks. Eugeniusz Kaczor, proboszcz.
W uroczystości 16 października wzięło udział wielu kapłanów w różny sposób związanych z parafią św. Jadwigi, a także księża z dekanatu. Wśród licznie zgromadzonych wiernych obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Krzysztofem Bagińskim na czele. Podczas liturgii śpiewał chór parafialny.
W homilii bp Krzysztof Zadarko nawiązał do odczytanej przez przedstawicielkę rady parafialnej historii białogardzkiej świątyni. Zwrócił uwagę na duchowy wymiar Kościoła, który jest czymś więcej niż budowlą sakralną. - Te nazwiska i fakty, które padły, zdradzają tajemnicę i dynamikę tego, czym jest Kościół. Można przytoczyć różne jego definicje, ale najpiękniejszą jest ta, która przypomina nam, że my wszyscy jesteśmy Mistycznym Ciałem Chrystusa. Kościół to my wszyscy jako jego członkowie razem z Chrystusem - naszą Głową. Ważne jest to poczucie tożsamości - mówił biskup w homilii.
Kończąc Mszę św. biskup przypomniał licznie zgromadzonym wiernym, że świątynia jest miejscem spotkania człowieka z Bogiem nie tylko dla niego samego: - Niech ten Dom Boży, który nie jest po prostu jeszcze jednym budynkiem w mieście, ale czymś wyjątkowym, czyli świątynią, będzie również miejscem rozsyłania nas po każdej Mszy św., abyśmy szli i świadczyli o Jezusie Chrystusie.
Parafia św. Jadwigi w Białogardzie została erygowana w roku 1982. Przez pierwsze lata używała tylko niewielkiego gotyckiego kościoła pw. św. Jerzego w centrum miasta, przy którym do dzisiaj stoi plebania. Podwaliny pod budowę kościoła św. Jadwigi na osiedlu położył pierwszy proboszcz ks. Stanisław Chojnowski. Kamień węgielny wmurowano 5 października 1991 roku, w obecności bp. Ignacego Jeża i burmistrza miasta Ryszarda Kamińskiego. Bp Jeż pobłogosławił kościół, dopuszczając go do użytku sakralnego w roku 1994.
Obecny proboszcz, ks. Eugeniusz Kaczor jest czwartym w historii parafii. Po ks. Stanisławie Chojnowskim, funkcję tę pełnili jeszcze ks. Józef Kwieciński oraz ks. Tadeusz Wilk.