GN 3/2021 Archiwum

Rycerze przed maturą

Kim w Kościele jest mężczyzna? Jak stać się Rycerzem Niepokalanej? Ponad 20. licealistów i uczniów techników szukało odpowiedzi na te pytania w koszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym.

Trzydniowe rekolekcje dla męskiej młodzieży poprowadził ks. Piotr Skiba, ojciec duchowny. - Rycerz, czyli ten, który cechuje się męstwem, ten który walczy pod sztandarem Maryi. Mamy rok poświęcony Matce Bożej, 100-lecie objawień w Fatimie, mija też 300 lat od koronacji obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. Chcieliśmy przybliżyć uczestników tych rekolekcji do jej Niepokalanego Serca - wyjaśnia kapłan.

Zapraszamy do wysłuchania relacji audio:

Rekolekcje w WSD
Arkadiusz Wilman

- Niektórzy  zarzucają Kościołowi, że większość w nim stanowią kobiety. Pytania ze strony młodych mężczyzn o to, gdzie powinni szukać swojego miejsca, co Kościół im proponuje i co sami mogą mu ofiarować są zrozumiałe. Temu tematowi w całości poświęciliśmy jedną konferencję - dodaje ks. Skiba.

Pierwszy raz w tego typu rekolekcjach wziął udział Marcin Makuch z Koszalina. O samym wydarzeniu dowiedział się na Facebooku:

- Świetny sposób aby zresetować głowę i myśli. W domu i szkole jest bardzo mało czasu na to, aby uspokoić swoje serce i poczekać na głos Chrystusa.  Z jednej strony wyciszenie, a z drugiej chęć doskonalenia samego siebie - aby być lepszym człowiekiem, nie popełniać tych samych błędów. Uważam, że człowiek bez Boga może żyć, ale wtedy to życie jest takie połowiczne. Nie ma nic, co by dawało siłę z góry. Jak ma pomoc, to jest mu po prostu łatwiej.

Do koszalińskiego Seminarium przyjechał również Szymon Majda z Piły, uczeń II klasy liceum. Jak mówi, poprzez swoje uczestnictwo stara się rozeznać, co chce robić w przyszłości:

- Każde takie spotkanie to kolejny krok, że wchodzę tutaj, do wspólnoty seminarium. Panuje w tym miejscu piękna, wspaniała cisza, po prostu słucham Pana Boga, jakie ma pragnienia i plany wobec mojej osoby, żeby wybrać najlepiej i być szczęśliwym w przyszłości - opisuje swoje wrażenia Szymon Majda.

- Mieliśmy jedną konferencję, którą poprowadził franciszkanin pracujący na co dzień za oceanem, w Stanach, na Bronksie. Mówił nam o tym, jak stać się prawdziwym mężczyzną, jakie cechy są najważniejsze, do czego warto dążyć - te wskazówki są dla mnie najważniejsze - dodaje licealista z Piły.

Inny uczestnik, Jakub Wienecki, zaznacza, że kiedy ma więcej wolnego czasu, stara się brać udział nawet w tygodniowych rekolekcjach. Teraz mógł pozwolić sobie jedynie na weekend poza domem:

- Jeżeli przychodzisz z takim nastawieniem, że chciałbyś coś dostać, prosisz o wsparcie, to wtedy Pan Bóg zawsze ma coś konkretnego do powiedzenia. Ja tutaj dostałem odpowiedź na pewne pytania, umocnienie. Myślę, że dzięki temu wrócę do codziennych spraw ale już z innym nastawieniem i podejściem - przyznaje tegoroczny maturzysta z Koszalina.

Pod koniec rekolekcji na szyjach uczestników pojawiły się cudowne medaliki. - Przyjęli je jako oznakę, identyfikator, aby po powrocie do domu, w swoich środowiskach mogli stać się rycerzami walczącymi przede wszystkim o zbawienie swojej duszy, ale także o zbawienie innych ludzi. By prowadzili ich do Chrystusa przez Serce Niepokalanej - tłumaczy ks. Piotr Skiba.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama