Kołobrzeżanie głosują na nowych patronów ulic. Wśród kandydatów znalazł się św. Jan Paweł II.
Konsultacje społeczne dotyczą trzech kołobrzeskich ulic: Walki Młodych, Władysława Kniewskiego i Zbowidowców. Zadecydowali o tym radni w oparciu o ustawę z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
Inicjatorami pomysłu, by przemianować dotychczasową ul. Walki Młodych na Aleję św. Jana Pawła II, są świeccy. Konkurencyjną propozycją jest nazwa: Aleja Niepodległości.
- Pierwsze postulaty, by w ten sposób uhonorować św. Jana Pawła II, wyszły od kilku osób świeckich. Pojawiało się to w naszych rozmowach już od kilku lat, oni też sprawę pilotowali i przygotowali odpowiedni dokument - powiedział proboszcz bazyliki konkatedralnej ks. Jerzy Chęciński.
W piśmie do rady miasta świeckich poparli kołobrzescy proboszczowie. Sygnatariusze dokumentu podkreślają zasługi papieża Polaka w podtrzymaniu ducha patriotyzmu i przywiązania do chrześcijańskich tradycji.
Powołują się m in. na nadany mu tytuł honorowego obywatela Kołobrzegu oraz na fakt, że 17 sierpnia 1975 r. wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim swoją obecnością podkreślili rangę istnienia od 975 lat biskupstwa w Kołobrzegu.
- Relikwie św. Jana Pawła są w kilku kościołach naszego miasta, również w naszym - argumentuje ks. Chęciński. Jest przekonany o powodzeniu akcji, słyszy poparcie dla niej ze strony wiernych.
- Ważne jest, żebyśmy o tym informowali parafian, rozmawiali. Potrzebna jest nie tylko zachęta do głosowania i dopełnienie formalności, ale też przekonanie co do tego wyboru. Dlatego namawiamy także do ożywienia modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.
Głosować na nowych patronów można na dwa sposoby: osobiście w biurze obsługi klienta w urzędu miasta na ul. Ratuszowej 12 w Kołobrzegu lub przez internet również na stronach urzędu.
Zakończenie głosowania przewidziane jest na 17 marca.