Nowy numer 37/2021 Archiwum

Trzy wieże, czyli lokalna turystyka religijna

Projekt parafii w Osiekach nad Jeziorem Jamno został dostrzeżony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Publiczne pieniądze zostaną przekazane na realizację ciekawej inicjatywy.

Chodzi o projekt "Droga między trzema wieżami", który ma m.in. promować dziedzictwo kulturowe Pomorza Środkowego.

W ramach projektu powstanie 18-kilometrowy szlak kulturowy pomiędzy trzema miejscowościami - Osiekami, Suchą Koszalińską i Iwięcinem, w których znajdują się średniowieczne kościoły. Będzie odpowiednio oznakowany oraz wpisany do rejestru PTTK. Zostaną wydane foldery i albumy o charakterze promocyjnym i edukacyjnym, opisujące historię świątyń, a także zawierające informacje o cyklicznych imprezach kulturalnych i turystycznych.

W ramach projektu w wakacje we wszystkich trzech kościołach zostaną zorganizowane spotkania (prelekcje, koncerty) jako oferta kulturalna dla mieszkańców i turystów wypoczywających nad morzem w okolicznych miejscowościach. Odbędą się także piesze rajdy dla dzieci i seniorów.

Projekt będzie zintegrowany z istniejącymi już szlakami rowerowymi, kajakowym i konnymi na terenie gminy Sianów, co podniesie atrakcyjność turystyczną regionu.

Realizacja wspólnego projektu parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Osiekach, parafii pw. MB Częstochowskiej w Dobiesławiu (do której należy Iwięcino) oraz gminy Sianów rozpocznie się 1 marca i potrwa do 31 sierpnia. Fundusz Inicjatyw Obywatelskich przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczył na ten cel 50 tys. zł.

Ks. Henryk Romanik, proboszcz w Osiekach, nie kryje zadowolenia z sukcesu. - Możemy mieć u siebie interesujące skarby, ale jeśli nie będzie odpowiedniej promocji, informacja o nich nie dotrze do ludzi - przyznaje duszpasterz.

Świątynie w Osiekach, Suchej Koszalińskiej i Iwięcinie leżą na styku turystycznego Szlaku Cysterskiego oraz Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Każda z nich jest architektoniczną perełką, kryjącą historyczne ciekawostki.

W gminie Sianów wsparcie z FIO w łącznej kwocie 620 tys. zł uzyskało na realizację swoich projektów 9 podmiotów. Plany zostały przedstawione na konferencji prasowej, która odbyła się 23 lutego w siedzibie Sianowskiego Inkubatora Organizacji Pozarządowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama