W koszalińskim Centrum Edukacji Nauczycieli odbył się finał VIII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej. Finaliści zmierzyli się z tematem objawień fatimskich.
Do rozgrywek finałowych przystąpiło 20 uczniów szkół podstawowych z klas IV-VI z Koszalina, Słupska, Piły, Kołobrzegu, Białogardu, Wałcza, Sławna, Rogowa, Stanomina.
Alicja Lorenz z CEN oceniła poziom ich wiedzy jako bardzo wysoki, co cieszy organizatorów - CEN i Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej - bo za temat tegorocznych zmagań wybrano jubileusz 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie.
Patronem honorowym konkursu był bp senior Paweł Cieślik, który zachęcił konkursowiczów, by prócz zdobycia wiedzy o pobożności maryjnej, również ją praktykowali, np. podczas tradycyjnych nabożeństw majowych. Wskazał, że ich rówieśnicy, świadkowie objawień - Franciszek i Hiacynta, dzięki wierności Bożemu dziełu zostali wyróżnieni jako błogosławieni, a niebawem - święci Kościoła. Podobna droga beatyfikacji otwiera się również przed s. Łucją.
Pierwsze miejsce w konkursie zdobył Konrad Michalik z Białogardu (opiekun - ks. Tomasz Zabielski), drugie - Kinga Szczęśniak ze Stanomina (opiekun - Tomasz Trybuś), trzecie - Maria Sochoń z Koszalina (opiekun - Emilia Raczyńska).
Sylwia Chyła z parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Pile i katechetka z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej podejmowała w ciągu roku temat objawień fatimskich ze wszystkimi uczniami, nie tylko startującymi w konkursie.
- Ponieważ jako Polacy jesteśmy narodem maryjnym, więc Maryja jest dla polskich dzieci kimś naprawdę bliskim, a jubileusz objawień jeszcze to wzmaga - powiedziała. - Prezentacja dzieciom próśb zawartych w Jej fatimskim orędziu wywoływała u nich bardzo entuzjastyczne reakcje i pragnienie modlitwy za grzeszników, Kościół, o pokój na świecie.
Podopiecznym p. Sylwii - szóstoklasistkom Laurze Konarskiej i Alicji Buwaj - przypadły do serca historie spotkań pastuszków z Fatimy z Matką Bożą.
- Jestem pełna uznania dla nich, ale wiem, że to też zasługa ich rodziców, którzy wychowywali je w wierze od najmłodszych lat - powiedziała Alicja Buwaj.
Laura Konarska uważa, że dzięki temu pastuszkowie, choć prości, przewyższali mądrością rówieśników. Ma nadzieję, że i dzisiaj znalazłyby się takie dzieci, które miałyby odwagę wykonać trudne polecenia Matki Bożej.
Na spotkaniu obecni byli także ks. dr Radosław Mazur, dyrektor Wydziału Katechetycznego, Robert Stępień, wicekurator zachodniopomorski oraz Stefan Turowski, dyrektor CEN.