Nowy numer 13/2024 Archiwum

Sianowski Klub Historyczny

Będą poznawać przeszłość swojej małej ojczyzny, wymieniać się doświadczeniami i ciekawostkami, a także bawić się historią biorąc udział w inscenizacjach. W Sianowie powstał Klub Historyczny.

- Po inscenizacji, którą przygotowujemy 1 sierpnia dostaliśmy wiele głosów od mieszkańców regionu, że też chcieliby brać udział w czymś takim. Pierwsza myśl była taka, żeby odesłać ich do jednej z grup rekonstrukcyjnych, z którymi współpracujemy, ale pomyśleliśmy, że skoro jesteśmy tu na miejscu, to dlaczego nie stworzyć czegoś własnego, lokalnego? - wyjaśnia Łukasz Gładysiak, właściciel Studia Historycznego Huzar. To jedyne w Polsce profesjonalnie zajmujące się organizacją wydarzeń popularyzujących dzieje Polski i Europy przedsiębiorstwo na początku lipca przeniosło swą siedzibę z Koszalina do Sianowa.

- Rekonstrukcje wcale nie stają się mniej popularne. Widowiska, pikniki, zloty historyczne cieszą się ogromną popularnością i warto wciągać w to lokalną społeczność - dodaje historyk.

Dlatego jednym z zadań, które stoją przed Sianowskim Klubem Historycznym jest stworzenie grupy teatralno-historycznej.

- Chciałabym poznawać historię w trochę inny sposób niż w szkole, trochę się nią też bawić. Myślę, że widowiska historyczne to doskonały sposób - wyjaśnia Zuzanna Kulesza, jedna z kilkunastu osób, które przyszły do Sianowskiego Inkubatora Organizacji Pozarządowych, gdzie Klub ma swoją siedzibę.

- Sam wprawdzie nie urodziłem się w Sianowie, ale mieszkam tutaj od 25 lat i zdążyłem zapuścić korzenie, a także zainteresować się historią regionu - mówi Jarosław Kiedrowski.

- Babcia mojej żony była jedną z pierwszych, która przyjechała do miasta po wojnie. Myślę, że warto byłoby poznać tę powojenną historię, a przede wszystkim ludzi, którzy ją tworzyli.  Dobrze byłoby ocalić wspomnienia pokolenia, które już odchodzi, bo razem z nimi stracimy coś bardzo ważnego - podkreśla.

Klubowicze zamierzają spotykać się raz w miesiącu.

- Zamierzamy rozwijać się w kilku kierunkach. Przede wszystkim to II wojna światowa, Armia Krajowa i druga strony konfliktu, bo sierpniowa inscenizacja przygotowywana na rocznicę Powstania Warszawskiego jest tym, czym Sianów w lecie mocno żyje, ale też historia po 1945 r. i polskie Pomorze Środkowe. Będziemy też zapuszczać się znacznie dalej w przeszłość, bo w kontekście przyszłorocznego jubileuszu 675-lecia miasta chcemy poznawać też średniowiecze - wyjaśnia Łukasz Gładysiak.

Informacji o spotkaniach można szukać na facebookowym profilu Gminy Sianów oraz Studia Historycznego Huzar.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy