Nowy numer 23/2021 Archiwum

Pielgrzymi zaufania

Za kilka tygodni wyruszą na Europejskie Spotkanie Młodych do Bazylei. Aby nie był to tylko wyjazd turystyczny, przygotowują się do niego duchowo, wypraszając pokój dla świata.

20 listopada w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Koszalinie odbyło się spotkanie dla młodzieży, która na przełomie roku pragnie modlić się o pokój dla świata u boku braci z Taizé. To wstęp do Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię zapoczątkowanej przez brata Rogera pod koniec lat 70., która gromadzi dziesiątki tysięcy młodzieży z całego świata.

Diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Andrzej Zaniewski jest przekonany, że udział w ESM to dobre doświadczenie dla osób, które stoją na progu dorosłości.

- Młodzi ludzie uczą się w ten sposób żyć w pokoju i patrzeć na każdego człowieka jak na brata - powiedział. - Nasze pielgrzymowanie otwiera ich na świat, na ludzi i Pana Boga obecnego w drugim człowieku.

Spotkanie w Koszalinie jest zarazem modlitwą o pokój. - Modlimy się o pokój na świecie, ale także ten w naszych sercach i rodzinach. To jest dzisiaj bardzo potrzebne - przekonuje ks. Zaniewski.

Z diecezji wyruszy do Bazylei ok. 60 młodych, głównie z Koszalina i Wałcza. Wyjazd planowany jest na 27 grudnia. Młodzi wrócą do Polski 2 stycznia.

Andżelika Trzebińska po raz pierwszy weźmie udział w ESM, ale przygotowuje się do niego od wielu miesięcy. Przed rokiem nie mogła wyruszyć na Pielgrzymkę Zaufania do Rygi, ale obiecała sobie, że tegorocznego wyjazdu nie przegapi.

- Wielu moich znajomych już było na Taizé i zawsze wspominali to jako fajną przygodę, możliwość poznania ciekawych ludzi i różnych wyznań - mówi koszalinianka.

Gościem spotkania z koszalińskimi pielgrzymami był ks. dr hab. Janusz Bujak, diecezjalny referent ds. ekumenizmu, który opowiedział im o jedności, nie tylko tej doświadczanej w rodzinach czy wspólnotach, ale także tej pomiędzy chrześcijanami różnych wyznań.

Spotkanie było też zachętą do tego, by jako pielgrzym zaufania nie przestawać być sobą, ale dawać świadectwo wierze katolickiej. - Wiadomo, że jest to wyjazd także o charakterze turystycznym, ale tym bardziej jest to okazja do wymiany doświadczeń - powiedział ks. Bujak przytaczając przykład spotkania katolików z protestantami podczas Pielgrzymki Zaufania z lat poprzednich. - Dla naszej polskiej młodzieży może to więc być taki egzamin z katechizmu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama