Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zatroszczyć się o najmłodszych

Wraz z rozpoczęciem Adwentu Caritas wznawia doroczną akcję charytatywną Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

To już 24. edycja znanej akcji, w której Caritas - w czasie oczekiwania na narodziny Dzieciątka Jezus - przypomina o trosce skierowanej do dzieci i młodzieży. Symbolem tej troski jest świeca, której płomień towarzyszy rodzinom na świątecznych stołach, a z której dochód przeznaczany jest na rzecz ubogich dzieci i młodzieży.

- Dzięki kampanii możemy realizować misję wychowania dzieci i młodzieży poprzez prowadzenie świetlic, organizację wypoczynku letniego i zimowego, wyrównywanie szans w wymiarze stypendialnym i edukacyjnym, a zwłaszcza dokarmianie dzieci w placówkach Caritas - wyjaśnił ks. Tomasz Roda, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Pieniądze pozyskane w ramach kampanii pozostaną w większej niż dotychczas części do dyspozycji Parafialnych Zespołów Caritas i wesprą dzieci z terenu parafii. Pozostałe środki trafią do podopiecznych Caritas diecezjalnej oraz na konto Caritas Polska.

- W ubiegłym roku rozprowadziliśmy 56 tys. świec małych i blisko 9 tys. świec dużych. Dzięki nim mogliśmy zorganizować wypoczynek dla 1200 dzieci. W tym roku przekazaliśmy Parafialnym Zespołom Caritas 60 tys. małych świec oraz 10 tys. dużych - wyjaśnia Kacper Banach z Caritas CDKK.

Świece można nabyć w kościołach lub centrali Caritas w Koszalinie w cenie 8 zł - mała świeca, 20 zł - duża.

Pierwsze świece Caritas zapłonęły w naszych domach w 1993 r. Akcja nosiła wówczas nazwę „Bożonarodzeniowa świeca Caritas”. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem, a w 1995 r. Caritas podjęła decyzję, że akcja będzie kontynuowana pod nową nazwą funkcjonującą do dziś. Od 2000 roku Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom posiada wymiar ekumeniczny. Biorą w nim udział również Diakonia Kościoła Ewangelickiego i Eleos Kościoła Prawosławnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama