Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Bp Dajczak: człowieczeństwo każdego z nas jest ważniejsze od podziałów politycznych

Na spotkaniu z przedstawicielami lokalnych mediów bp Edward Dajczak podsumował mijający rok 2017 oraz podzielił się swoimi refleksjami na temat Bożego Narodzenia. Odniósł się także do napiętej sytuacji politycznej, która przenosi się na relacje rodzinne i przeżywanie świąt.

Biskup zwrócił się też z apelem o jedność przy wigilijnym stole mimo podziałów.

- Jeżeli nie damy się ponieść emocjom to, niezależnie od podziałów politycznych, które są faktem, da się zobaczyć w drugim człowieku człowieka. Człowieczeństwo każdego z nas jest ważniejsze od przekonań politycznych. Żeby przejść ponad podziałami, potrzeba jakiejś ludzkiej klasy, pewnego poziomu. Wdawanie się w dyskusje nad sprawami naprawdę wtórnymi w stosunku do miłości, przyjaźni, braterstwa, szczęścia rodzinnego, ze swoich przekonań czyniąc barykady, jest niemądre. To nie znaczy, że te przekonania są nieważne. Chodzi tylko o to, że są sprawy ważniejsze. Apeluję, żeby w święta spróbować zobaczyć w sobie i w bliźnim człowieka, który potrafi kochać, cieszyć się, cierpieć, przebaczać. Bożonarodzeniowe zawieszenie sporów bardzo by nam wszystkim dobrze zrobiło - wzywał biskup.

Zachęcając do owocnego przeżycia ostatniego tygodnia Adwentu, biskup powiedział: - Czeka nas pewnie jeszcze większe tempo i jeszcze większy tłok przy supermarketach. Na szczęście będą też kolejki przy konfesjonałach. Nie widzę możliwości przeżycia Bożego Narodzenia głęboko, jeśli nie znajdziemy chwili na zatrzymanie się i nie zadamy sobie pytania, na co my w ogóle czekamy. Adwent zaprasza nas do tego zatrzymania się. Jeżeli Boże Narodzenie nie ma się stać banałem, trzeba zrobić wszystko, żeby zaciągnąć hamulec.

Za najważniejsze wydarzenie mijającego roku w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak uznał inaugurację synodu, która odbyła się 25 lutego.

- W ciągu roku, odwiedzając także niewielkie miejscowości w naszej diecezji, miałem okazję spotykać się z członkami Parafialnych Zespołów Synodalnych. Byłem pozytywnie zaskoczony, a nawet zauroczony, ich refleksją, myśleniem, obecnością w Kościele - powiedział biskup.

Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przyznał, że prace synodu będą też najważniejszym zadaniem dla Kościoła lokalnego w roku 2018.

Mówiąc o wyjątkowych wydarzeniach mijającego roku, bp Edward Dajczak wspomnił także obchody 100-lecia objawień fatimskich, otwarcie domu pielgrzyma w Skrzatuszu oraz 10. rocznicę śmierci kard. nom. Ignacego Jeża.

Przypomniał również modlitewne poruszenie związane z ogólnopolską akcją "Różaniec do granic". - Niestety, przynamniej w jakimś wymiarze, chciano to wydarzenie upolitycznić. Była to jednak piękna modlitwa wielu ludzi, mimo kiepskiej pogody. Zdumiewała mnie wytrwałość uczestników tego spotkania, ich miłość, myślenie o Polsce - powiedział biskup.

W spotkaniu, które odbyło się 15 grudnia w domu biskupim, uczestniczyli dziennikarze reprezentujący lokalne redakcje prasowe, radiowe i telewizyjne.

Bp Dajczak: człowieczeństwo każdego z nas jest ważniejsze od podziałów politycznych   Koszalin, 15 grudnia: spotkanie bp. Edwarda Dajczaka z mediami. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama